Venedik Alışveriş Rehberi

Venedik’te nereden ne almanız gerektiğini bilmiyorsanız alışveriş anlamında çok zorlanabilirsiniz. Bu nedenle bu yazımda Venedik alışveriş rehberi hakkında, Venedik alışveriş merkezleri nerede, Venedik’te alışveriş nerelerde daha güzel yapılabilir hepsinden bahsetmeye çalışacağım.

Venedik Alışveriş Rehberi

Venedik aslında alışveriş için çok da uygun bir şehir değil. Özellikle belirli bir bütçe ile Venedik tatili yapıyorsanız tahminen Venedik size oldukça pahalı gelebilir. Bunun nedeni şehir sularla kaplı bir adada yer aldığı için ticaretini deniz yoluyla yapmak zorunda olması. Bu da beraberinde belli bir pahalılığı getiriyor.

gerçek venedik maskesi

Venedik’ten ne alınır?

Gitmeden önce kendim ve çok sevdiklerim için acaba Venedik’ten ne alınır diye biraz araştırma şansı yakaladım ve öğrendiklerim bana Venedik seyahatimde çok faydalı oldu. Bunları anlatayım hemen. Öncelikle küçük hediyeliklerden başlayayım. Venedik tatilinde hiç şüphesiz tamamen buraya has olan, Venedik maskelerinden satın almanızı öneririm. Çünkü maskeler tamamen Venedik’i sembolize ediyor ve evinize gittiğinizde seyahatinize dair en güzel hediyeliklerden biridir. Ben bir tane aldım ve evimin en güzel en görünür yerine astım. Baktıkça bana o güzel Venedik tatilimi hatırlatıyor.

Ancak maske almaya karar verdiniz ve maske satan dükkanları gezmeye başladığınızda kafanız oldukça karışacak. Çünkü, sizi iki tip maske bekliyor. Biri porselen maskeler diğeri ise normal plastik malzemeden yapılan maskeler. Bunlar duvara asmak için alabileceğiniz hediyelik maskeler. İki maske arasındaki fark ise fiyat ve kalitesinde.

Porselen Venedik maskeleri

Öncelikle tamamen İtalyan işi olsun ve Venedik tarzı bir maske olsun diyorsanız bu maskelerden tercih etmelisiniz. Çünkü porselen maskeleri İtalyanlar elleri ile yani tamamen el işçiliği ile yapıyorlar. Maskenin içinde küçük bir mühür göreceksiniz. Bu mühürde İtalyan bayrağı ve İtalyan üretimi olduğunu gösteren bir yazı göreceksiniz. Eğer gerçek İtalyan el işi gerçek bir Venedik maskesi istiyorsanız içinde İtalyan el yapımı mühürü olan maskelerden tercih etmelisiniz.

venedikte alışveriş - venedikten neler alınabilir

Diğer maske türü ise porselen olmayan ve farklı malzemelerden yapılan ve Çin üretimi olan maskeler. Bunlar fiyat olarak İtalyan üretimi maskelerden çok daha ucuz. Bunlar el yapımı değil tamamen fabrikasyon ürünler.

Gitmişken eğer bütçeniz de el verirse İtalyan yapımı maskelerden almanızı tavsiye ederim. Bunun yanında murano işi cam ürünleri Venedik’te çok meşhur. Eğer murano adasına geçmeyecekseniz Venedik’ten bu cam ürünlerini satın alabilir ve şık hediyelikler oluşturabilirsiniz.

venedik murano işi cam ürünler - venedikte alışveriş

Venedik’te yer alan mağazalar size fiyat olarak çok uygun gelmeyebilir. Eğer çanta ya da benzeri bir alışverişe girmek istiyorsanız Venedik’te her adım başı olan siyahi renkli sokak satıcılarının ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ciddi bir pazarlıkla çok ucuz fiyatlara buradan çanta, gözlük vs. gibi ürünler satın alabilirsiniz.

venedikte-ucuz-alışveriş

Venedik’in sembolü olan küçük gondol maketleri, ya da kiliselerinin maketlerinden alabilirsiniz. Bu arada rialto köprüsünün üzerinde bolca hediyelik satan dükkan yer almakta. Burada uzunca gezip dükkanlarda neler satıldığı ile ilgili fikir edinebilir ve küçük hediyelikler alabilirsiniz.

Bu arada vapurettodan inince sizi bir sürü sokak satıcısı karşılayacak. Bunlar pazar yeri gibi o bölgede tezgah açmış ve bir çoğu İtalyan olmayan göçmen satıcılar. Bunlardan da küçük Venedik’e has hediyelikler, çantalar ya da tişörtler satın alabilirsiniz.

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş)

Venedik’te yaptığınız alışverişin %22 oranındaki KDV sini geri alabilirsiniz. Bunun için neler yapmanız gerektiğinden de hemen bahsedeyim.

Öncelikle alışveriş yaptığınız mağazanın Global Blue üyesi olması gerekiyor. Alışveriş yapmadan önce bunu mağazaya sorabilirsiniz. En az 154,95 Euro miktarında bir alışveriş yapmanız gerekiyor.

Ödeme esnasında muhakkak Tax Free formu isteyin ve doldurun.

En son formu şehir merkezinde belli yerlerde olan ya da hava alanında olan Global Blue ofislerine bırakın ve vergi iadenizi alın. İşte bu kadar basit.

Venedik alışveriş merkezi

Venedik alışveriş merkezi anlamında ülkemiz kadar zengin değil elbette. Çok fazla alışveriş merkezine sahip bir şehir değil kendisi. Fakat şehre uzak olan AVM adı altında outletler var ve içerinde dünyaca ünlü bazı İtalyan markaların çok daha uygun fiyatlı ürünleri var. Ben size en çok şu iki tanesini öneririm eğer gitmek isterseniz.

Palmanova Outlet Village

Burada 100’ün üzerinde marka var ve her markanın ürünlerine indirimli ulaşabilirsiniz. Hatırladığım bazı markalar Alberta Ferretti, Moschino, adidas, Calvin Klein. Ancak Avm’nin Venedik’e uzaklığı ortalama 1 saat civarı.

Noventa Di Piave Designer Outlet

Burada ise çok daha fazla marka var ve bence burası çok daha gezilesi bir yer. Aynı zamanda çok da popüler. Venedik’e de ortalama yarım saat mesafede yer alıyor. Avm’lerin bizdeki gibi 22:00’ye kadar açık olduğunu düşünmeyin saat 20:00 de kapanıyorlar.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.