Valencia Gezilecek Yerler

Valencia gezilecek yerler listesi

Yaptığımız uzun İspanya turunda en beğendiğim yerlerden biri Valencia oldu. Tatile çıkmadan önce bazı bloglarda ve vloglarda Valencia gezilecek yerleri araştırdığımda acaba buraya girmesek mi dediğimi hatırlıyorum. Çünkü, şunu söyleyeyim kesinlikle nette ve maalesef bir çok blogda Valencia ile alakası olmayan anlatımlar yapılmış. Ben gittiğimde anladım.

Valencia Gezilecek Yerler

Çünkü, ben gerçekten Valencia’yı inanılmaz beğendim. Hatta rotada en beğendiğim 3. şehir oldu diyebilirim. Şöyle ki turistik yerleri açısından, şehrin yaşaması yani hareketli olması açısından, büyüklüğünden ve cıvıl cıvıl oluşundan çok keyif aldım. Tam bir ispanya ve İtalya karışımı havası vardı. Gezmesi, yemesi, içmesi keyifli şehirlerden biri diyebilirim. Gelelim Valencia gezilecek yerler listesine.

Valencia gezilecek yerler listesi

Valencia City of Arts and Sciences

Şehre gelir gelmez ilk buraya attık kendimizi. Ben, açıkçası burayı çok merak ediyordum. Burası bilim ve sanat şehri olarak geçiyor türkçesi. 6 tane son derece büyük yapının birleşiminden oluşuyor. Gezmesi çok keyifliydi. Özellikle 9 yaşındaki kızım burayı çok beğendi. İçerisinde öncelikle büyük bir akvaryum var bu akvaryum Avrupa’nın en büyük akvaryumu bu arada. Akvaryuma giriş ücretli bu arada.

Bunun yanında güzel bir botanik bahçesi var. Çeşit çeşit çiçeğin olduğu ve her çiçeğin özelliğinin anlatıldığı. Burası ücretsizdi. Opera binası gibi farklı bir çok gezilecek alanlar var. Ancak biz en çok dış kısımdaki yapay havuz etrafında vakit geçirdik. Zaten sosyal medyada Valencia denilince hep buranın resimlerini görürsünüz. Biz de bu nedenle burada hem bir sürü fotoğraf çektirdik, hem de uzunca vakit geçirdik.

Yapay havuz etrafında eğlenceli aktiviteler kiralayan işletmeler ve bir tane kaffe var. Bu işletmelerde dilerseniz sandalla havuzda gezi yapabiliyorsunuz, dilerseniz de havuz topu içinde yuvarlanabiliyorsunuz. Benim kızım elbette havuz topunu istedi ve çok eğlendi. Burası gezmesi keyifli bir yer güzel de fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer buraya gidin derim yeterli vaktiniz varsa.

Valencia gezilecek yerler

Valencia City of Arts and Sciences

Valencia Cathedrali

Bu cathedral Plaza de la virgin’de yer alıyor. Burası kelimenin tam anlamı ile muhteşem bir meydan. Buraya muhakkak ama muhakkak gidin ve cathedralin hemen karşısında köşede yer alan restaurantta cathedral ve meydan manzarası eşliğinde bir paella yiyin. Benim burada en beğendiğim diğer yer de bu meydan oldu.  Meydan oldukça hareketli ve çok keyifli. Etrafında bir sürü restaurant var. Ama öyle alabildiğince geniş değil.

Valencia Cathedrali

Cathedralden de bahsedecek olursak, bu cathedral 13. Yüzyılda Endülüslü araplar tarafından yapılmış. Yapımı elbette tahmin edeceğiniz üzere camiiymiş. Ancak daha sonra hıristiyanlar tarafından ele geçirilince cathedrale çevrilmiş. Gotik yapıları çok severim ve bu yapı da oldukça güzel bir gotik mimariye sahip. 16. Yüzyılda çıkan bir yangında çok fazla zarar görmüş olsa da yapı günümüze kadar o gotik mimarisini bozmadan gelmiş.

Llotja de la Seda La Lonja

Bu yapı 1482 ile 1548 yılları arasında inşa edilmiş ve ipek borsası binası olarak kullanılmış. Günümüzde ise geç dönem gotik mimarinin baş yapıtları arasında gösteriliyor. Ayrıca Unesco tarafından da koruma altında.

Valencia kapalı pazarı ( Valencia Mercado Central )

Burası adından da anlayacağınız üzere kapalı bir market ve Valencia’da yer alan en büyük kapalı pazar. 1914 yılında yapılmış. İçeride tahmin edeceğiniz üzere bir çok deniz ürünü, meyve, sebze ve et satılıyor.

Valencia Barrio del Carmen

Valencia cathedraline giderken buradan geçeceksiniz. Çünkü burası Plaza de la Virginin etrafında konumlanmış durumda. Çok güzel, çok şirin ve gezmesi çok keyifli bir sokak. Yerler arnavut kaldırımlı, çiçekli balkonlarla çevrili hafif dar sokakların olduğu ve bazı sokaklarında da karşılıklı kaffelerin olduğu beğenebileceğiniz güzel bir yer. Biz burayı gezmenin yanında uzun zaman geçirilecek bir yer olarak da değerlendirdik ve buradaki kaffelerde oturup etrafın keyfini yaşadık.

Biz, genelde yurt dışı seyahatlerimizde turistik yerleri elbette gezeriz. Ancak çok popüler ve illa görülmesi gereken yerler dışındaki her turistik yerini görmeliyiz şeklinde de kendimizi parçalamayız. Çünkü, daha çok gittiğimiz şehrin dokusunu yaşamayı severiz. Kaffelerinde uzun uzun oturup sohbet ederek etrafı gözlemlemeyi, oraya has güzel yemekler yemeyi, sokaklarında gezmeyi açıkçası daha çok severiz.

Bu nedenle aslında Valencia benim beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Hem gezilecek yerleri keyifliydi bizi yormadı. Hem de şehrin sokaklarını gezmek, kaffelerinde ve restaurantlarında oturmak keyifliydi. Akşam ayrı bir şenlendi ve hareketlendi etraf.

Çok genç bir kesim vardı şehirde dikkatimi çeken. Özellikle akşam hava karardıktan sonra her yer daha bir keyifli hale geldi. Yani bir çok avrupa şehrinin aksine akşam da yaşayan bir şehirdi.

Valencia’da yeme içme

İspanya zaten sürekli yemek yiyerek geçirdiğimiz bir tatil oldu. Tahmin edeceğiniz üzere en çok paella yedik. Valencia’da yeme içme denilince de elbette paella yemeliydik. Fakat her şehir paellayı değişik yapıyor. Burada ise tavuklu yapıyorlar. Yani Valencia usulü paella dediğinizde tavuklu geliyor. Fakat tavuklu yemek istemezseniz elbette deniz mahsulleriyle yapılanlar ve et yemek istemeyenler için de vejetaryen seçenek olan sebzeli paella geliyor. Hepsini deneyen biri olarak hepsinin de son derece güzel yapıldığını söyleyebilirim. Biz ilk gün Valencia cathedralinin hemen karşısındaki restauratta yedik çok da beğendik.

Valencida yeme içme

Ancak deniz mahsullü biraz bizim alışık olduğumuzdan farklı yapılıyor. Eğer deniz mahsulleri kokusu ile ilgili probleminiz varsa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü tüm deniz mahsulleri bir suda haşlanıyor ve haşlanan o su paella da kullanılıyor. Doğal olarak da bir koku bırakıyor. Bence rahatsız edici değil ama dediğim gibi koku hassasiyetiniz varsa ağır gelebilir.

İspanya ve yemek denilince akla gelen diğer bir yiyecek ise tapas oluyor. Tapas aslında bizdeki meze gibi. Küçük tabaklarda farklı tür yiyecekler oluyor. Bunlar bazı deniz ürünleri olabilir, patates kızartması olabilir, biber kızartması olabilir. Bizim favorimiz biber kızartması ve patates oluyordu. Patatesleri gerçekten çok lezzetli kesinlikle deneyin. Bunun yanında bazı deniz ürünleri de söylüyorduk. Ancak her şehirde sos anlamında farklılık oluyor. İlginçtir Barcelona’da mesela patatesin üzerine çok lezzetli bir sos atıyorlardı. Ancak Valencia’da sarımsaklı mayonez atıyorlar hem de size sormadan. Bir bakıyorsunuz patatesinizin üzerinde kocaman sarımsaklı bir sos. Tüm turistler sarımsak kokuyordu diyebilirim şehirde.

Biz, bu duruma uyandık hemen ve sosu ayrı bir kapta getirmesini ya da koymamasını istedik. Bu da yemek konusunda ufak ama sarımsak hiç sevmeyenler açısında altın değerinde bir bilgi bence.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.