Uçak Korkusunu Yenmek İçin Öneriler

Uçak korkusunu yenenler

Son günlerde dünyanın bir çok yerinden uçak korkusunu yenmek için öneriler arayan insanlar duyuyoruz. Bunun nedeni ise uçak yolculuklarının artık daha sık yapılıyor oluşu ve her geçen gün uçakların ulaşım açısından çok daha fazla tercih ediliyor oluşu. Yapılan araştırmalarda ise genelde uçak korkusu yaşayan insanların kontrol mekanizmaları yoğun çalışan ve zeka seviyesi yüksek olan insanlar olduğu belirlenmiş. Çünkü uçakta kontrol tamamen pilotların elinde ve yolcunun tamamen çaresiz kaldığı bu durum, psikolojik olarak bazı insanlarda rahatsızlığa neden olabiliyor.

Uçak Korkusunu Yenmek İçin Öneriler

Özellikle modern dünyada bir çok hava yolu şirketinin en büyük kabuslarından biri uçak korkusu olan insanlardır. Çünkü bu insanların korkuları ve uçağa binmeme durumları nedeni ile hava yolu şirketleri her yıl ciddi zarar ettiklerini söylüyorlar. Uçak korkusunu yenenler ise sonrasında aslında geri dönüp baktıklarında kaybettikleri zaman için üzülüp bu korkunun ne kadar da yersiz olduğunu belirtiyorlar.

uçak korkusunu nasıl yenebiliriz

uçak korkusunu nasıl yenebiliriz

İşte bu noktada uçak korkusunu nasıl yenebiliriz sorusu akıllara geliyor. Çünkü kontrolün tamamen başkasında olduğu bu yolculukta genelde bir çok insan tedirginlik yaşıyor, bir kesim insan ise bu korku yüzünden hiç uçağa binemiyor. Uçak korkusu bazen hiç bir neden yokken ortaya çıkabilirken bazen de yaşanmış belli sorunlar nedeni ile de ortaya çıkabiliyor.

Kötü bir türbülans tecrübesi

Yaşanan tehlikeli bir durum ve acil iniş yapan bir uçakta seyahat edilmesi

Kapalı alan korkusu

Aşırı yükseklik korkusu

Kontrolün tamamen başkasında olma tedirginliği

Terör korkusu gibi bir çok neden insanların uçak yolculuklarını adeta kabusa çeviriyor. İşte bu gibi durumlarda uzmanların önerilerini sizlerle burada paylaşmak isteriz.

Uçaklarda koltuk seçimi

Uçakların genelde kanat kısımları ve arka tarafları biraz daha sarsıntılı geçer. Bu nedenle koltuk seçiminizi önlerden tercih etmeye çalışın ya da kanat tercih etmemeye çalışın. Bunun yanında yükseklikle ilgili bir sıkıntınız yoksa cam kenarı rahat olmanızı sağlayacaktır. Ancak koridor tarafı kendinizi daha da rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Uçak korkusunu yenenler

Uçaklarda kulaklık kullanın

Uçak korkusu olanlar bilirler uçağın çıkardığı her ses onları tedirgin ve sinir eder. Her sesin ne anlama geldiğini bir sorun olup olmadığını sorgulamaya çalışırlar. Bu nedenle dış sesleri duymanızı tamamen engelleyecek kulak tıkaçları ya da kulaklık takmayı deneyebilirsiniz. Hatta müzik dinleyerek kendinizi rahatlatmanın yoluna bakın.

uçak fobisini yenmenin yolları

İlk uçuşta yakın mesafe seçilmeli

Eğer ilk uçak yolculuğunuzsa tercih edeceğiniz yer pek uzak olmazsa daha iyi olacaktır. Yakın mesafe en azından uçakta tepkinizin nasıl olacağını gözlemlemenizi sağlar.

Uçak fobisi kursları

Thy’nın ya da benzer bir çok yerin yapmış olduğu uçak korkusunu yenme kurslarına katılabilirsiniz. Başarı oranı son derece yüksek olan bu kurslar uçak korkunuzu yenmeniz için son derece önemli bir adım olacaktır.

uçuş korkusu kursları

Uykusuz bir şekilde uçak yolculuğuna çıkın

Uykusuzluk bir süre sonra uçakta mayışmanıza istemsiz bir şekilde uyuklamanıza neden olacaktır. Uyuklamak sizi rahatlatacaktır.

uçak korkusunu yenmenin yolları

Uçak korkusu için uzman yardımı

Korkunuz sizi çok geriyor ve rahatsız ediyorsa bir uzmana gidip size bu konuda yardımcı olmasını ve ilaç yazmasını isteyebilirsiniz. Sakinleştirici tarzı ilaçlar yolculuğunuzun daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Eğer bir uzmana gitme şansınız yoksa hava limanlarında da size bu konuda yardımcı olabilecek ekipler vardır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.