Sakız Adası Köyleri – Sakız Adası Pyrgi Köyü

Sakız adasında yer alan köylerSakız adası Pyrgi Köyü

Sakız adasında birbirinden farklı büyük ya da küçük pek çok ünlü köy vardır. Adayı görmeye gelen ziyaretçilerin çoğu bu her birinin kendine has tarzı olan köyleri görmeye giderler. Pyrgi köyü sakız adasında yer alan en büyük köylerden biridir ve sakız adasının güneyinde yer alır.

Köyün en büyük özelliklerinden biri ise gittiğinizde sizi de çok şaşırtacak olan evlerin ve tüm mimarinin bir kale şeklinde yapılması. Etrafta yer alan evler 2 ya da 3 kattan ibaret ve kale konumunda köyün girişine sıralanmış. Evlerin bir tarafı köyün içine bakarken diğer tarafı köyün girişine bakar. Köyün içine bakan kısmında sadece pencere vardır bu değişik evlerde.

Pyrgi köyü adeta bir film setinden ya da masallardan fırlamış gibidir. Bunun nedeni ise köyün diğer bir özelliği olan evlerinde kullanılmış süsleme işçiliğidir. Bu köyü gezmeye eğer giderseniz burada yer alan evlerin her birinin son derece değişik bir kaplama ve süsleme ile bezendiğini hemen fark edeceksiniz. Bu işlemin adı ksista yani çizik. Burada bina önce kaliteli bir malzeme ile güzelce kaplanır ve sonrasında siyah kum geçirilir, daha sonra da ustalar tarafından kurumadan daha yumuşakken binaların dış cephesine geometrik şekiller çizilir. Bu görüntü gerçekten her bir eve uygulandığı için köyün apayrı bir havası vardır. Ayrıca köyün tek özelliği bu güzel evler değil tabi ki. Köyün kendine has hızlı bir dansı vardır ve genelde festivallerde meydanlarda bu güzel dans sergilenir.

Sakız adasında yer alan köyler - Sakız adası Pyrgi Köyü

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.