Roma’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Roma, seyahatim boyunca her gezdiğim yerden sonsuz keyif aldığımı söyleyebilirim ama şehir alışveriş anlamında da çok cazibeli. Peki Roma’da alışveriş yapılacak yerler nereler? Bu konuda bazı küçük tüyolar vermeye çalışacağım. İster hediyelik olsun, isterseniz de kıyafet ya da önemli markalar olsun hepsine de Roma’da ulaşmanız mümkün.

Genelde yurt dışına gidildiğinde ya kendimiz için son derece özel parçalar alarak ülkemize dönmeyi tercih ederiz ya da sevdiklerimize hediyelikler almayı yeğleriz. Roma alışveriş konusunda herkese ve her keseye hitab edebilen bir şehirdir.

Roma da isterseniz küçük ama son derece orjinal hediyelikler alarak hem kendi evinizde kullanabileceğiniz şık ve tatil anılarınızla dolu bir obje elde etmiş olursunuz hem de sevdiklerinize vererek onlara da Roma’nın o muhteşem atmosferini yaşatırsınız.

Roma, aslında dünyanın pek çok yerinden sadece alışveriş yapmak amacı ile gelen turistlerle de dolup taşar. Çünkü Roma’da birbirinden güzel İtalyan markalarının ürünleri belki de dünyanın hiçbir yerinde aynısı olmayacak şekilde bu şehirde satılır. Bu da İtalyan markası meraklılarının akın akın Roma’ya gelmesine neden olur.

Via Condotti Caddesi - Romada alışveriş

Moda konusunda İtalya öncü ülkeler arasında gelir. Eğer alışveriş ağırlıklı bir seyahat düşünüyorsanız bu şehirde özellikle çanta, ayakkabı, kravat ve eşarp tarzı kıyafetleri en kaliteli ve en seçkin olanlarını bulacağınıza garanti veriyorum.

Eğer bütçeniz önemli İtalyan markalarına yetmiyorsa burada çok iyi taklit çantalar yapan yerler de mevcut. Kalitesinden ödün verilmeden yapılan taklit çantalar Roma’da oldukça meşhur.

Roma’ya has bazı eşyalar da satın alabilirsiniz. Bunlar İtalyanların müthiş makarnaları olabilir. Zaten her köşe başında ülkenize hediyelik olarak götürebilmeniz için makarna paketleri göreceksiniz. Muhteşem makarnalarından satın alabilirsiniz.

Bir de Roma’da marmelat denemenizi öneririm. Fiyat olarak kesinlikle son derece uygun olan marmelatları Roma’da herhangi bir marketten rahatlıkla temin edebilirsiniz. Marmelatları gerçekten çok lezzetli ve bizdeki reçel tarzı marmelatlardan oldukça da farklı.

Şarap konusunda da son derece iddialıdır İtalyanlar. Özellikle bazı şarapları el yapımı ve son derece kaliteli, lezzetlidir. Şarap taşınması zor olabileceği için seçim sizin ama taşıyabilirseniz şarap da alabilirsiniz.

Peynirinin de ne kadar meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Meşhur peynirleri olan permesan peynirlerinden birkaç adet satın alıp hem kendinize hem de sevdiklerinize oldukça lezzetli bir jest yapabilirsiniz. İtalyanlar peynirlerinin sürekli satın alınıp kendi ülkesine götürmek amacı ile gelen turistlere oldukça alışıklar. Bu nedene marketlerden peynir alacaksanız şoklattırmayı unutmayın. Böylece peyniriniz çok daha uzun ömürlü olacaktır..

Her ülkeden illaki çikolata getirme geleneği de vardır bizde. Romadan’da çikolata satın alarak her konuda iddialı olan İtalyanların çikolatalarının da ne denli lezzetli olduğu göreceksiniz.

Roma’da hediyelik eşya

Minik hediyeliklere gelirsek Roma’da hediyelik çok seçeneklerle dolu. Gladyatörler şehri olan Roma da hediyeliklerin içinde en belirgin olan gladyatör bibloları ve elbette kolezyum oluyor. Eğer bütçeniz el verirse bazı hediyelik satan dükkanlarda maketten kolezyum ve içinde vahşi bir hayvanla savaşan bir gladyatör maketi olan bu muhteşem hediyeliği kendiniz için ya da sevdikleriniz için almanızı öneririm.

Hediyeliklerle ilgili İtalya genelinde şöyle bir durum var. Ben özellikle Venedik’ten maske alırken buna şahit oldum ama Roma’da da var aynı durum. Hediyelikler ikiye ayrılıyor İtalya’da. Çin malı ve İtalyan malı şeklinde. İtalyan malları hem daha kaliteli oluyor hem de daha pahalı oluyor. Çin malları ise çok daha ucuz oluyor. Bunu da özellikle belirtiyorlar hediyelikçiler.

Roma da hediyelik gladyatör maketleri

Romanın diğer sembolü olan vatkanla ilgili de binbir çeşit hediyelikler göreceksiniz. Papanın maketi, ya da kiliselerin maketleri hepsi de oldukça şık ve gösterişli.

Bu arada Roma’nın değil ama Venedik’in simgesi olmuş olan masklar da Roma’da tüm hediyelik eşya satan mağazalarda fazlasıyla yer alıyor. Ama mask alacaksanız Venedik’ten almanızı öneririm. Sonuçta mask Venedik’in sembolü. Roma’nın diğer sembollerinden biri de pinokyodur. Eğer bu sevimli masal kahramanını seviyorsanız pinokyonun maketten hediyeliğini kendinize ya da sevdiklerinize alabilirsiniz.

romada hediyelik eşyalar - Pinokyo maketleri

Roma da bazı cam hediyelikler de göreceksiniz. Bu Murano camları ile meşhur İtalya’nın adasından el işçiliği ile yapılan hediyeliklerdir. Eğer kırmadan götürebileceğinize inanıyorsanız Murano camlarından yapılan bu orjinal hediyelikleri de tavsiye ederim. Bu da İtalya’ya has bir objedir.

Murano camları - romada alışveriş

Roma da kıyafet satan yerler

Dünyada modaya yön veren birkaç yer vardır. Bunlar, New york, Paris, Milan ve elbetteki Romadır. Roma’da birbirinden lüks ve birbirinden şık mağazaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların mağazalarını Roma’da kolayca bulabileceğiniz gibi küçük kıyafet satan mağazaları da gene aynı şekilde kolayca bulabilirsiniz.

Eğer marka seviyorsanız İspanyol merdivenlerinin hemen karşısında yer alan Via Condotti Caddesine gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Burada her türlü önemli ve ünlü markanın mağazasını bulabilirsiniz.

Bu arada hediyelik satan bazı sokak dükkanlarında Roma’yı simgeleyen oldukça güzel tişörtler de göreceksiniz. Hatta bazıları gazete kağıdı baskılı şeklinde, bazıları Roma’yı temsil eden simgelerle süslü (trevi çeşmesi, kolezyum gibi) bazıları da Roma’ya ait ünlü sanatçıların resimleri ile dolu. Leonardo ve benzeri gibi. Bunlar da fiyat olarak oldukça makul ve son derece şık tişörtler.

romada hediyelik eşya - kolezyum maketleri

Roma da yapacağınız alış verişte vergiden muaf olmak (Roma’da tax free)

Bazı dükkanların kapısında tax free yazısı görüceksiniz. Bu yazının anlamı İtalya’da 155 euronun üzerinde alışveriş yaparsanız ve Avrupa birliği vatandaşı da değilseniz vergiden muaf tutuluyorsunuz. Yani ürüne ait ödediğiniz vergiyi geri alabiliyorsunuz. Ancak bunu yapabilmeniz için alışverişinizi yaparken bunu belirtmeniz gereklidir. Mağazada size bir form verecekler ve siz o formu doldurup sonrasında hava alanında ilgili yere vererek ödemiş olduğunuz tutarının vergilik kısmını geri alabiliyorsunuz.
Ancak önemli bir hatırlatma olarak şunu belirtelim. Roma’dan tax free işlemi yaptırarak bir kamera aldınız. Öncelikle kamerayı kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Çünkü işlemi yaptırırken kamerayı çıkartıp göstermenizi isteyebiliyorlar.

Roma’da Outlet Alışveriş

Elbette Roma’da outlet alışveriş de son derece yaygın. Hatta öyle yaygın ki bazı tur firmaları bazı outletlere özel servisler düzenliyor. Gitmeden önce bu outletleri ve servisleri inceleyin derim. Outletler Roma’da şehir içinde değil. Hatta şehir için hiç Avm yok bilginiz olsun.

Roma alışveriş merkezi

Biz Roma’dayken tatilimizin bir günü çok fazla yağmurlu bir güne denk gelmişti ve biz de öyle bir yağmurda açık alanda gezemeyeceğimiz için şehre ortalama 1 saat uzaklıkta yer alan Avm lere gitmeye karar verdik. Roma alışveriş merkezi anlamında da bol seçeneğe sahip. Ama dediğim gibi şehrin içinde değil.

En meşhur olanı Castel Romano Outlet. Burada bazı iyi markalar olduğu gibi isimsiz ama son derece tasarım parçalar da bulabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.