Prag St. Vitus Katedrali

Prag St. Vitus Katedrali Hakkında Bilgi

Prag denilince karşınıza çıkan ilk resim genelde bu katedralin resmi olur. Gotik mimaride artık ötesi olmayacak tarzda olan bu katedral muhteşem bir yapıdır. Prag kalesinin olduğu alanda yer almaktadır. Prag kalesini görmeye gittiğinizde bir çok yapı ile beraber bu güzel katdrali de gezmeyi sakın unutmayın. Zaten unutmanız mümkün değil yeterince dikkat çeken bir katedral.

St. vitus katedrali prag’da yer alan en büyük ve en gösterişli katedraldir. Kilise eski Prag krallarının mezar yeri olarak da kullanılmaktadır. Bunun yanında Çek ailesine ait oldukça değerli mücevherler ve hazinelerin de bir bölümü de bu katedralde saklanmaktadır.

Prag St. Vitus Katedralinin Hikayesi

Prag St. Vitus Katedralinin Hikayesi

Kilise ilk yapıldığı zaman tamamen gotik tarzda bir mimaride yapılması planlanmıştır. Ancak daha sonra dış süslemelerinde barok tarzında süslemeler de eklenilmiştir. Kilisede dikkatinizi çekecek olan dış süslemesi olacak. Çünkü dış süslemesi korkutucu şekilde figürlerle süslenilmiş. Ürkütücü ve karanlık bir hava yaratılmış. Kilisenin bir çok yerinde dışarı doğru uzanarak bakan şeytani görünümlü yaratıklar göreceksiniz. Aslında o ürkütücü görünümdeki yaratıklar su olukları. Kilisenin gene dış süslemelerinde hayali hayvanlar da resmedilmiş. Hayvanların görüntüsü yarı aslan yarı köpek şeklinde fantastik ve farklı.

Prag-St.-Vitus-Katedrali3.jpg

Genelde ürkütücü resimler ve heykeller kullanılmış. Bunun yanında hemen dış kapıda İsa’nın çarmıha gerilme anını görüyorsunuz. Tüm bu resimlerin bu denli ürkütücü olmasının nedeni ise aslında kilisenin insanlar üzerinde bir korku etkisi yaratmaktır. Yani anlayacağınız tüm o kasvetli ve ürkütücü hava bilerek yaratılmıştır.

Prag St. Vitus Katedrali Hakkında Bilgi

Prag St. Vitus Katedralinin bulunduğu yer senenin her günü kasvetli ve serin bir havaya sahiptir. Özellikle kışın dışarısı kar buzken kilisenin içi insanlara çok güzel gelir. Burada yer alan Azilerin heykelleri ve yüksek olan tavan sayesinde insanlar burada huzuru yaşarlar. Kilisenin olduğu yer senede sadece 15 gün tamamen güneş alır. Onun haricinde burada hep bir kasvetli hava hakimdir. Hava koşullarının da etkisi ile kilise burada insanların üzerinde istediği etkiyi rahatlıkla kurabiliyor. Dışarısı karanlık, soğuk ve kasvetli, içerisi ise sıcak ve aydınlık.

Kilisenin yapıldığı dönem halk oldukça cahil okuma yazma bilmiyor ve derme çatma kötü evlerde yaşıyorlarmış. Bu insanları dini anlatmaya çalışan papaz ise onlara dini anlamda pek çok bilgi veriyor ancak halk bunu masal gibi dinliyormuş. Sonunda halkın anlayacağı bir dil olması amacı ile kilise kullanılmaya karar verilmiş.

Kilisenin dışının ürkütücü ve kasvetli olmasının nedeni halka kiliseden yani dinden dışarı çıkmayın. Bakın dışarısı çok tehlikeli, korkutucu. Dışarı çıktığı için ben İsayı bile koruyamadım sizi hiç koruyamam, içeri gelin içerisi aydınlık ve güvenli mesajı veriliyormuş. O dönem kilisenin içi hazinelerle doluymuş, her yerde ışıl ışıl şamdanlar yanarmış. Kilisenin içi apaydınlıkmış.

Prag St. Vitus Katedrali iki bölümden oluşmaktadır. Gotik doğu kısmında 14. ve 15. Yüzyıllarda yapılmış bir kule, batı neo gotik kısmında ise 19. ve 20 yüzyıllarda yapılmış iki kule yer almaktadır.

Prag St. Vitus Katedraline giriş ücretli mi?

Katedralin ilk kısmını ziyaret etmek ücretsizken tamamını gezmek isterseniz belli bir ücret ödemeniz gereklidir.

Prag St. Vitus Katedralinin içi

Dışı oldukça ürkütücü ve kasvetli olan yapının içi tam tersine oldukça aydınlık ve ferahtır. Yüksek tavanı ile ve etkileyici heykelleri ile oldukça güzel ve etkileyicidir.

Prag St. Vitus Katedralinin içi

Prag St. Vitus Katedraline ulaşım

Katedrale metro ve tramvay ile ulaşabilirsiniz. Metronun malostranska durağında inerek, tramvayın da 22 ve 23 numaralı hatları ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.