Prag St. Nicholas church kilisesi ( old town )

Prag St. Nicholas church kilisesi ( old town ) hakkında bilgi

Aynı ismi taşıyan diğer kilise lesser townda yer alırken bir diğeri de old townda yer almaktadır. Old town meydanı Prag’da yer alan en meşhur meydandır ve turistlerin buraya ciddi bir ilgisi vardır. Bu meydanda birbirinden güzel kafe ve rastaurantlar vardır. Bu kafe ve restaurantlarda oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Meydana gelmişken de bu güzel meydanda bulunan ünlü Prag St. Nicholas church kilisesini gezmeyi sakın atlamayın. Kiliseyi görmeye gittiğinizde karşınıza öncelikle oldukça gösterişli ve büyüleyici bir görüntüye sahip bu yapı çıkacaktır. Prag St. Nicholas church kilisesi dış görüntü olarak oldukça özenilmiş bir güzelliğe sahiptir.

Prag-St.-Nicholas-church-kilisesi-old-town-hakkında-bilgi.

Prag St. Nicholas church kilisesinin ( old town ) içi

Dışı bu denli güzel ve etkileyici olan kilisenin içi de gerçekten görmeye değer muhteşem bir işçilik harikasıdır. Kilisede yer alan freskler görmeye değerken demir işçiliği ve iç tasarımı da muhteşem niteliktedir. Kilise eğer Paris’e gittiyseniz size orada St. Louis des invalides’i anımsatabilir. Çünkü kilise yapılırken Paris’de yer alan St. Louis des invalides örnek alınarak yapılmıştır.

Prag St. Nicholas church kilisesinin ( old town ) içi

Prag St. Nicholas church kilisesinin ( old town ) hikayesi

Kilisenin bugünkü bulunduğu yerde 13. Yüzyılda bir Roman kilisesi varmış. Ancak çıkan savaş sonrası bohem ordusunun yenilmesinden sonra din özgürlüğüne son verilmiş ve yönetim değiştirilmiştir. Sonrasında ise 18. Yüzyılda aynı yere yeni ve güzel bir kilise yapılmaya karar verilir ve bu kilise için barok mimarisi konusunda oldukça başarılı olan Dientzenhofer’e teklif götürülmüştür. Mimar kendisine gelen bu teklifi geri çevirmemiş ve 1732 yılında başladığı kiliseyi 1737 yılında tamamlamıştır. Kilise bittikten sonra rus ortodokslara ibadethane olarak kullanmaları için tahsis edilmiştir. Uzun bir süre rus ortodokslar tarafından kullanılan kilise daha sonra ise ambar olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise yapı kilise olarak kullanılmaktadır.

Prag St. Nicholas church kilisesi ( old town )

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.