Prag Royal Garden – Prag Kalesinin Bahçesi

Prag Royal Garden – Prag Kalesinin Bahçesi hakkında bilgi

Prag kalesi yazımızı okuduysanız kale kadar bahçesinin de ne denli güzel olduğunu da biliyorsunuzdur. Prag kalesinde yer alan bu muhteşem bahçenin adı Prag royal gardendır. Burası bir kraliyet bahçesidir.

Prag kalesini görmeye gelenleri önce bu ingiliz tarzında yapılmış bahçe karşılamaktadır. Bahçe oldukça güzel ve estetik bir şekilde yeşillendirildiği için turistler kale kadar bu güzel bahçeye de ilgi gösterirler.

Prag Royal Garden - Prag Kalesinin Bahçesi

Prag Royal Gardenın hikayesiPrag Kalesinin Bahçesinin hikayesi

İmparator Ferdinand bu bahçeyi satın aldığında bugünkü bu güzel bahçenin yerinde üzüm bağları varmış. 16. Yüzyılda kalede yaşayanların gezip dolaşabilecekleri ve egzotik bitkiler yetiştirebilecekleri bir bahçe yapılmaya karar verilmiş. Bahçeyi tasarlayanlar ise Bonifac Wohlmut ile Paolo della stelladır. Bahçe italyan rönesans tarzında tasarlanarak yapılmıştır. Kalede yaşayanlar tarafından bu bahçe çok beğenilmiş ve zamanla da daha çok tropik bitkilerin yetiştirildiği bir bahçe olarak kullanılmaya başlamış. Hatta o dönem Türkiye’den lale getirttirilip bahçede yetiştirilmiş.

Prag Royal Gardenın hikayesi - Prag Kalesinin Bahçesinin hikayesi

Bu güzel bahçe zamanla çıkan savaşlar yüzünden zarar görmüş. Bir kaç kez yenilenmeye çalışılsa da ardı arda gelen talihsizlikler nedeni ile bahçe bir türlü eski haline dönememiş. En son 18. Yüzyılda barok tarzında uzun ve zahmetli bir yenilenme çalışmasına sokulmuştur. Ancak savaşlar bu güzel bahçenin yakasını bırakmamıştır. Çıkan savaşlar nedeni ile tekrar bozulan bahçe en son 19. yüzyılda tekrar yenilenmiştir ve bu sefer bahçe ingiliz tarzına çevrilmiştir. Günümüzde ise bahçenin son hali bu şekildedir.

Prag kalesinin bahçesinde ya da diğer bir adı ile Prag royal gardenda en dikkat çeken yer ise kraliçenin evidir. Özellikle turistlerin buraya oldukça yoğun bir ilgisi vardır. Bahçede yer alan ve kraliçenin evi olan bölümün adı ise Belvedere’dir.

Prag Royal Garden - Prag Kalesinin Bahçesinde yer alan kraliçenin evi Belvedere

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.