Paris Lüksemburg Bahçesi

Paris Lüksemburg Bahçesi Hakkında Bilgi

Rengarenk ve yeşile doyabileceğiniz güzel bir park arayışı içindeyseniz size Paris lüksemburg bahçesini tavsiye edebilirim. Paris şehir merkezinde yer alan en popüler parktır burası. Lüksemburg bahçesinin adı ise buranın Lüksemburg düküne ait olmasından gelmektedir. Daha sonra bu güzel park 1612 yılında Louis’in annesi tarafından satın alınmıştır.

Paris Lüksemburg Bahçesi

Eğer çocuklarınızla beraber bir Paris seyahati düşünüyorsanız buraya çocuklarınızla beraber ziyarete gidin. Çünkü gerçekten son derece keyifli ve güzel bir parktır Paris Lüksemburg parkı. Parkın tam ortasında güzel ve küçük bir göl yer almaktadır. Gölün üzerinde çocukların gezebilecekleri küçük botlar yer almaktadır. Bu botlardan kiralayıp çocuğunuza keyifli bir bot gezisi yaşatabilirsiniz. Ayrıca gene bu güzel parkta çocuklar için pek çok aktivite mevcuttur. Bunlar at binme alanları, kukla tiyatroları ve gezinti mekanlarıdır. Bunun yanında gölün etrafında birbirinden güzel heykeller de bulunmaktadır.

Paris Lüksemburg Bahçesinde çocuk alanları

Parkta uzun yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin. Bu uzun yürüyüşler sonrası parkta yer alan seyyar sandalyelerden edinip istediğiniz yerde oturup dinlenebilirsiniz.

Paris Lüksemburg Bahçesinde Yer Alan Çeşmeler

Parkın bir kaç tane kapısı yer almaktadır. Bu kapılardan en mantıklısı hangisi derseniz üst ana kapıdan girip aşağı doğru yürümeniz aslında en mantıklısıdır. İki tarafı da ağaçlarla çevrili ve rengarenk çiçeklerle dolu bir alanda yürüyüş yolu göreceksiniz. Burası kalabalık bir şehir olan Paris’te halkın şehrin stres ve gürültüsünden uzaklaşarak rahat bir nefes almasını sağlaması amacı ile yapılmıştır.

Bu güzel parkı gezdikten sonra birşeyler içmek isterseniz size üst ana girişten aşağı doğru yürüdüğünüzde ağaçlar altında kalmış olan güzel bir kafe vardır orayı tavsiye ederim. Burada muhteşem yeşillikleri doya doya seyrederek bir şeyler içebilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Paris Lüksemburg parkı

Paris Lüksemburg Bahçesinde Yer Alan Çeşmeler Paris Lüksemburg Sarayı

Parkın içinde göreceğiniz dev saray Lüksemburg sarayı olarak yapılmış ancak günümüzde Fransız senato binası olarak kullanılmaktadır. Bu saray Fransız devrimi sırasında uzunca yıllar hapishane olarak kullanılmıştır.  Parkın ortasında yer alan havuza doğru inip sağa döndüğünüzde ise muhteşem bir çeşme çıkacak karşınıza. Bu çeşmenin adı ise medici çeşmesidir. (fontaine de medicis) Barok tarzında yapılan bu çeşmeye hayran kalacaksınız. Burada yer alan diğer ünlü çeşme de fontaine de l’observatoire çeşmesidir.

Parkta genel olarak bir İtalyan esintisi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni Louis’in annesi olan Marie medici burayı İtalyan tazında dekore ettirmiş ve düzenlemelerini de bu şekilde yaptırmıştır. Ancak zamanla Fransızlar parkı kendi tarzlarına döndürmek için Fransız tarzında tekrar dekore etmişlerdir. Hala İtalyan esintileri yaşada aslında Fransızların değiştirmesi ile her geçen gün bu özelliğini yitirmektedir.

Paris Lüksemburg Sarayı

Paris lüksemburg parkına giriş

Paris lüksemburg parkına giriş ücretsizdir ve istediğiniz zaman gidebileceğiniz bir parktır. Ancak parkın içinde yer alan saray kısmını görmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Saray gündüz saat 10:00 ile öğlen 14:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.