Paris Disneyland Tatil Anılarım

Her çocuğun hayalidir Disneyland ve her anne babanın isteğidir çocuğunu disneylanda götürmek. Çocuklar bu hayallerinde pek de haksız değiller. Çünkü disneyland gerçekten tam bir harika. Burada kızım ve eşimle yapmış olduğum Paris disneyland tatil anılarımı paylaşmaya çalışacağım. Disneyland beni bile etkilemiş büyülü bir dünya adeta.

Paris Disneyland Tatil Anılarım

Öncelikle Paris disneyland gezisi planı yapanlar için söyleyebileceğim bu güzel parka gitmeden önce planlamanızı çok iyi yapmalısınız. Disneyland için olumlu görüşlerimin yanında olumsuz bazı görüşlerim de oldu. Ancak olumsuz yanları olumlu yanlarının yanında çok da göze batmıyor.

Thy’nın direkt Paris uçuşu ile gittiğimiz gün otele eşyalarımızı bırakıp büyük bir heyecan ile parka gittik. Kızım inanılmaz sabırsızdı ve biran önce parkı görmek istiyordu. Öncelikle disneyland paris park bölümleri bir kaç farklı bölümden oluşuyor. Her bölüm ayrı bir bir park demek. Bu parkların her birinin kendine has bir teması ve özelliği var. Buna bağlı olarak da parkta yer alan oyuncaklar da değişiyor. Ancak bu fazla detay ve gereksiz bir bilgi bu nedenle disneyland parkının içinde yer alan bölümleri burada uzun uzun anlatmaktansa çok daha gerekli bilgileri paylaşmayı tercih ediyorum.

Disneyland Paris Park Bölümleri

Paris disneyland park bölümleri

Paris disneyland parkı iki ana parktan oluşuyor ve bu parklar birbirine çok yakın. Ancak iki ayrı park için de iki ayrı bilet satılıyor. Eğer iki parka da girmeyi planlıyorsanız elinizde iki parkın da biletlerinin olması gerekir. Biz disney hotelde kaldığımız için bizim iki park içinde sınırsız biletlerimiz vardı. Parklar Disneyland park ve walt disney studios park olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Paris disneyland gezisi

Walt Disney Studios

Biz sınırsız iki park için biletlerimizi aldık ve kendimizi uçaktan iner inmez parka attık. Parklardan walt disney studios parkını önceliklendirin. Çünkü bu park hafta içi saat 18:00 de kapanıyor. Biz de bu nedenle ilk önce bu parka girdik. Hızlı bir tur sonrası girmek istediğimiz aktivitenin kuyruğunda sıra beklemeye koyulduk. İki park da oldukça geniş ve eğlenceli. Önce Walt disneyden başlayayım anlatmaya.

Hafta içi saat 18’00 de hafta sonu ise saat 21:00 de kapandığı için yani diğer parktan daha erken kapandığı için önceliğimizi walt disney studios parka verdik. Parkta yer alan oyuncaklar arasında size en çok beğendiklerimizi sıralayacak olursam.

Ratatouille (Aşçı Fare)

Benim kızım bu farenin zaten hayranı olduğu için bu oyuncakta ayrı bir keyif aldı. Size önerim eğer çocuğunuzun bu oyuncakta daha da keyif almasını istiyorsanız gitmeden önce aşçı farenin filmini indirip çocuğunuza izletin bir göz aşinalığı olsun. Çünkü orada tüm çocuklar bu farenin hayranı. Ratatouille 4 boyutlu bir sinema keyfi yaşatıyor. Sizi fare şeklinde küçük bir arabaya oturtuyorlar ve bu araba ile odadan odaya geziyorsunuz. Ancak gözünüzde üç boyutlu gözlük ve karşınızda da dev ekranda ratatouille var. Filmin içindesiniz. Kızım en çok bunu sevdi ve eğlendi. Aslında parkta daha fazla 4 boyutlu sinema olmasını beklerdim. Fakat sadece ratatouille vardı. Açıkçası bu bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Ratatouille’den çıktıktan sonra soluğu parkın içinde yer alan disney storede bulduk. Çünkü kızım Ratatouille’nin peluş oyuncağını aldı ve tatilimize artık Ratatouille’nin peluş oyuncağı ile devam ettik.

Ratatouille

Ratatouille parkta en çok ilgi gören oyuncaklardan biri bu nedenle de sırası her zaman fazla oluyor. Ancak sadece bazı oyuncaklarda yer alan hızlı geçiş sistemi bu oyuncakta var. Biz tatil boyunca hızlı geçiş kartı ile bindik fareye. Nedir bu hızlı geçiş kartı? Kartın adı FastPass. Parkta sadece bazı oyuncaklarda geçerli ve bazılarında geçse bile pek  de işe yaradığını düşündürmedi bize. Ancak farede gerçekten işe yarıyor. Ancak günde sadece bir kez alabildik. Çünkü herkes alıyor ve kapasitesi bir anda doluyor. Bu nedenle size en önemli uyarım parka girer girmez ilk işiniz Ratatouille’ yi bulup hemen hızlı geçiş kartınızı almak olsun. İlerleyen saatlerde kalmadı cevabı alabilirsiniz.

Ratatouille aşçı fare

FastPass kartını bir oyuncaktan aldıktan sonra o oyuncağın süresi bitmeden başka bir oyuncağa binebilmek için FastPass kullanamıyorsunuz. Bu nedenle biz her gün parka girer girmez ilk iş olarak FastPass almak oluyordu Ratatouille’den. FastPass size gün içinde o oyuncağa binebilmeniz için bir saat dilimi veriyor ve o saat diliminde geldiğinizde o uzun sırayı beklemeden hızlı geçiş kartınız ile oyuncağa binebiliyorsunuz.

Crush’s Coaster (Kaplumbağa)

Bu oyuncağı sevsem mi sevmesem mi bilemedim. Ancak parkın en popüler oyuncağı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü benim kızım gibi küçük yaş grubunun binebildiği heyecan verici oyuncak parkta çok yok. 2 ya da 3 tanedir. Bu nedenle heyecan seven çocuklar ve aileleri özellikle kaplumbağanın önünde uzayıp giden kuyruklar olmasına neden oluyorlar. Eğer kaplumbağaya binmeyi düşünüyorsanız parka girer girmez ilk iş kaplumbağaya gidin derim. Çünkü gün içinde kuyruk uzayarak ve artarak devam ediyor.

disneylandd yer alan oyuncaklar

Kamlumbağa adeta küçük çocuklar için yapılmış çakma bir roller coaster gibi. Kaplumbağa şeklinde küçük bir tren vagonuna biniyorsunuz. Önce herşey çok sakin başlıyor. Su altında geziyor hissi falan yaratılıyor. Sonra bir anda hızlanmaya ve deli gibi yükseklere tırmanmaya başlıyor. Sonrasını ise yaşayın ve görün. Endişeli bir çocuğunuz varsa korkabilir ama denemeye değer.

The Twilight Zone Tower of Terror (Asansör)

Çocukların binebildiği bir diğer adrenalin ise asansör oluyor. Asansör gerçekten ürkütücü ve adrenalin isteyenlere önerebileceğim bir oyuncak. Elbette sırası da uzun. Asansör ise eski bir film kurgusu üzerine tasarlanmış bir hikaye. Parkta gezerken yukarılardan gelen bir çığlık sesi duyarsanız bilin ki buradan geliyor. Biz asansöre bindiğimizde çok da fikrimiz yoktu. Bu nedenle uzun bir şaşkınlık yaşadık.

Disneyland paris Asansör

Sizi önce bir odaya alıp bir hikaye izlettiriyorlar. Daha sonra geniş bir odaya girip banklara oturtuluyorsunuz. Kemerlerinizi taktığınızdan emin olmanız isteniyor. Çünkü burada kemerin önemi büyük. Alet çalışmaya başladığında önünüzde kocaman bir ekran ve ekranda konu ile ilgili film izlerken yerinizde yukarı doğru çıkıyorsunuz. Tepeye çıktığında ise ekranın olduğu kapı açılıyor ve bir bakıyorsunuz ki parkın tepesindesiniz. Sonra bir anda son hızla aşağı düşüyorsunuz. Düşüş iki kademeli yapılıyor. Sanırım daha acılı olsun diye. Ama çok eğlenceli ve değişik bir deneyimdi muhakkak deneyin.

The twilight zon tower of terror

Cars Quatre Roues Rallye

Gelelim özellikle araba sevenlerin delirdikleri bu oyuncağa. Uzaktan basit bir aktivite gibi görünse de çok eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Benim kızım buna bayıldı. Bir kaç tane yarış arabası oldukça hızlı bir şekilde birbirine vuracakmış hissi yaratarak geniş bir alanda dönüyor. Bu aktivitenin de sırası oldukça fazla.

Studio Tram Tour (Stüdyo Turu)

Parkta yer alan diğer bir popüler aktivite de studio turu oluyor. Sağı solu açık otobüslerle son derece keyifli bir gezintiye çıkıyorsunuz. Gezinti sırasında bazı önemli filmlerde kullanılmış özel eşyaları görüyorsunuz. Bunun yanında gezi sırasında bazı özel efektlerle sizi adeta bir filmin içine sokuyorlar. Bir anda sel, yangın, deprem hissi yaşatılıyor. Bu sırada sel olurken cam tarafına çok yaklaşmamaya özen gösterin. Çünkü o tarafa su fazlaca gelebiliyor. Bilginiz olsun.

Cinemagique

Parkta yer alan hareketli oyuncakların yanında bir de farklı şovların sergilendiği sinema ortamı yaratılarak yapılan eğlenceli aktiviteler var. Bu aktivite de son derece keyifli. Büyük bir sinema filminde ve keyifli bir seyir. Ancak sadece sinema filmi gibi düşünmeyin. Oldukça farklı. Özellikle uzun kuyruklarda yorulduğunuzda dinlenmeniz için çok iyi bir fırsat diyebilirim.

Stitch Live

Parkta benim kızımın diğer en sevdiği aktivitelerden biri de Stitch oldu. Gösteri iki dilde yapılıyor. Fransızca ve ingilizce olmak üzere. Benim Fransızcaya hakim olmam ve eşimin de ingilizceye çok iyi hakim olması sonucu kızım hem Fransızca hem de ingilizce yapılan seansların ikisine de girdi ve çok eğlendi. Günde bir kaç kez girdi. Burası tamamen çocuklara hitap ediyor ve çocuklarla etkileşimli bir eğlence sunuyor. Dev ekranda Stitch çocuklarla konuşuyor ve onlara sorular soruyor. Karşılıklı Stitch ile konuşmaktan büyük keyif alıyorlar. Çocuğunuzun dil bilmesi gerekmiyor. İşaretlerle anlaşabiliyorlar. Ancak siz aralarda tercüme ederseniz daha keyifli olur. Parkta bu tarz aktiviteler oldukça fazla.

Bunun yanında parkta yukarıda saydıklarımın dışında farklı ve keyifli aktiviteler de var elbette. Ben en popülerlerini yazmaya çalıştım. Ancak çok da fazla çeşit aramayın.

Disneyland paris araba yarışları.

Disneyland parkta yer alan oyuncaklar

Gelelim Disneylanda parka. Biz parka girer girmez diğerine oranla daha erken kapandığı için önce bi walt disney parkını bitirirdik. Daha sonra da disneyland parka geçerdik. Ancak şahsi fikrimi sorarsanız ben disneyland parkını görsel anlamda çok daha fazla beğendim.

It’s a small world

Bu parkta benim kızımın en sevdiği aktivite bu oldu. Biraz sakin ve sıkıcı gelebilir size. Ancak seveni çok. Bu nedenle de uzun kuyrukları oluşuyor. Fakat yanınızda küçük çocuğunuz varsa kesinlikle girin. Aktivite bir gondol tarzı birşeyin üzerinde geçiyor. Suda uzun bir alanda sakin bir yolculuk yapıyorsunuz. Ancak yolculuk esnasında sağlı sollu her yerde her milleti sembolize eden hareketli ve oldukça keyifli bebekler var. Seyretmesi çok keyifliydi. Elbette bizim ülkemiz yok.

İts a small world disneyland

Alice Curious Labyrinth

Burası da Alice’nin labirenti. Açıkçası bana inanılmaz saçma ve gereksiz geldi ancak kızım çok sevdi. Labirent tarzı bir yere girip çıkışı bulmaya çalışıyorsunuz. Çocuklar bayılıyor girin derim.

Dev Atlıkarınca

Elbette atlıkarınca olmadan olmaz. Dev atlıkarınca bu parkta yer alıyor. Biz her akşam kapanışı hep bu atlıkarınca ile yapardık.

Les voyages de pinocchio

Kızımın sevdiği diğer bir aktivite de pinokyo oluyor. Çok büyük beklentiniz olmadan ailecek geçirebileceğiniz keyifli bir aktivite olarak bakarsanız çok eğlenirsiniz. Küçük küçük arabalarla pinokyonun yaşam alanını geziyorsunuz. Keyifli bir gezi.

Mad Hatter’s Tea Cubs (Fincanlar)

Biz bu oyuncak için hadi kahve molası diyorduk. Kocaman fincanların içinde oldukça hızlı bir şekilde dönüyorsunuz. Ortadaki direksiyon tarzı sayesinde de yönünüzü ve hızınızı belirliyorsunuz. Çocuklar bu aktiviteyi çok seviyorlar.

Orbitron

Keyifli ve eğlenceli bir aktivite bu da aynı şekilde. Yükseklere çıktığı için özellikle çocuklar çok keyif alıyorlar.

Star Wars Gösterisi

Eğer çocuğunuz bu karakterleri seviyorsa bu eğlenceyi sakın kaçırmayın derim. Aslında hayranı değilse de gidin muhteşem bir anısı olur. Biz gittik ve kızım çok eğlendi dolayısıyla biz de. Öncelikle sabah park açılır açılmaz ilk iş buraya gidip kayıt yaptırıyorsunuz. Yeterli yer varsa çocuğunuz kabul ediliyor. Her gün belli bir çocuğu alabiliyorlar bu nedenle olumsuz bir cevap da alabilirsiniz hazırlıklı olun.

disneyland starwars

Kaydınız yapıldıktan sonra sizi gün içinde bir saatte aynı yere çağırıyorlar. Saatiniz geldiğinde gecikmeden aynı yere gidin. Gittiğinizde yarım saat kadar çocuğunuza küçük bir eğitim veriliyor. Bu arada aktivite 7 yaşından küçükleri kapsamıyor. Kızımız 6 yaşındaydı ama biz 7 dedik.

Çocuğa yarım saatlik kısa bir eğitim sonrası özel jedi kostümü giydiriliyor. Bu arada yanında sadece bir velinin olmasına izin veriyorlar. Çocuğun yanında durup eğitmenin söylediklerini ona tercüme ediyorsunuz. Daha sonra salonda kendiniz ve eşiniz için ayrılmış olan sahnenin en ön kısmında yerinizi alıp çocuğunuzun da içinde bulunduğu özel gösteriyi beklemeye koyuluyorsunuz.

Açıkçası biz bu gösteride inanılmaz keyif aldık ve harika bir anı olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle siz de kaçırmayın derim. Sonrasında da çocuklar sahneye çıkıyor ve filmin oyuncuları ile beraber kısa bir gösteri sunuyorlar size. Burada önemli kriter çocuğun korkmayacağından emin olmanız. Aşağıda çocuğumun da yer aldığı gösterinin videosunu sizlerle paylaşıyorum. Kesinlikle harika bir deneyim olduğunu söyleyebilirim.

paris disneylandda yer alan oyuncaklar

Bunun yanında parkta biz en çok disney karakterlerinin yaptığı geçiş törenlerinden keyif aldık. Geçiş törenine yarım saat kala insanlar onların geçecekleri yerlerde toplanmaya başlıyorlar. Siz de bu geçiş törenlerini bir mola olarak değerlendirin ve o saate yakın gidin kendinize güzel bir yer bulun. Yerlere de serilebiliyorsunuz. Sadece tek şart kesinlikle kaldırımda olmanızı istiyorlar, yolda bir kişi bile bırakmıyorlar. Gidin ve bu güzel gösteriyi kesinlikle izleyin.

Ben bir kaç kez nette videosunu izlemiştim bu yürüyüşün. Yakından çok daha keyifli. Bildiğiniz tüm disney karakterleri yürüyerek ve bir trenin içinde önünüzden geçip gidiyor. Hepsi de çocuklarla göz teması kurup, çocuğunuza özel öpücükler atıyor. Benim kızım karlar ülkesi Elsa hayranı. Elsa ile hanna önünden geçerken Elsa kızıma öpücük attı ve kızım inanılmaz mutlu oldu.

Disneyland karakter dansları

Tüm prensesler de geçiyor, miki, minnie tek tek saymayayım tanınan disney karakterleri diyelim. Oldukça keyifli ve güzel bir aktivite bu da. Sakın kaçırmayın. Bu arada parka girerken parkın girişinde parkta yapılacak aktivitelerin saatlerinin yazılı olduğu broşürler var. Bu broşürlerden almayı sakın unutmayın. Çünkü parkta mevsimsel olarak sürekli farklı farklı aktiviteler oluyor. Buradan saatlerini ve aktivite içeriğini öğrenip gitmek istediğiniz aktiviteye gidebilirsiniz. Bu tip disney karakterlerinin yaptığı aktiviteler genelde disneyland park tarafında oluyor.

paris disneyland hakkında bilgi

Uyuyan güzelin şatosunu biliyorsunuzdur. Parkın sembolü olan o güzel şato. İçini gezmeyi unutmayın sakın. Şato park kapanırken inanılmaz güzel bir show sunuyor. Biz gün içinde çok yoruluyorduk ve şatonun gösterisinde artık bitkin kalıyorduk. Bu nedenle şhowa her gün kalamadık. Parkın kapanma saatine yakın yapılıyor bu show. Muhteşem havai fişek gösterileri eşliğinde görsel bir show. Kesinlikle bir akşam bile olsa bekleyin ve bu showu izleyin.

disneyland uyuyan güzel şatosu

Atladığım keyifli aktiviteler vardır illaki siz de yorum kısmına tecrübelerinizi yazabilirsiniz. Biz disneylanda Avrupa’da okullar açıkken gittik. Bunu özellikle bu şekilde planladık. Çünkü bitmeyen kuyruklar okulların kapanması ile beraber çok can sıkıcı olabiliyor. Gittiğimiz tarih mayıs sonuydu ve çok da uzun kuyruklara denk gelmedik. Makul ve beklenesi bir kuyruk vardı. Bir diğer ayrıntı ve detay ise Disneylan tatilinizi planlarken eğer mümkünse haftasonunu kapsamayacak bir program yapın. Biz hafta içi parktaydık, ancak son günümüz cumartesi gününe denk geldi ve park inanılmaz kalabalıktı. Kalabalık ve uzun kuyruklara dayanamayıp parktan erken ayrıldık. Bu nedenle planlamanızı yaparken bu tip detayları atlamayın.

disneyland karakterleri

Disney karakterleri belli aralıklarla parkta bazı bölgelerde beliriyorlar ve gidip onlarla fotoğraf çektirebiliyor sohbet edebiliyorsunuz. Ancak bu karakterle fotoğraf çektirmek için de hatrı sayılır bir sıra bekliyorsunuz. Özellikle popüler bir karakterse zaten sırası da ona göre çok fazla oluyor. Biz disney prensesleri ile hiç fotoğraf çektiremedik. Çünkü her seferinde 60 dakika minimum bekleme sırası gösteriyordu. Kızım ise bir prenses fanatikliği yaşamadığı için o sırayı beklemek istemedi.

disneyland paris minnie

Disneyland’da Yeme İçme

Gelelim parkta yemek konusuna. Parkın içinde yemek yiyebileceğiniz ya da oturup kahve içebileceğiniz yer oldukça fazla. Ayak üstü atıştırmalıklar satan yerler de var, oturup rahat rahat yemek yiyebileceğiniz yerler de. Ancak ben size walt disney parka yerine disneyland parkı öneririm bu konuda. Çok daha şık ve güzel keyifli mekanlar var. Açık hava ve çok keyifli yerler. Krep parkın en popüler yiyeceği. Ancak krep yerine farklı alternatifler de bir sürü.

Paris Disneyland'da yeme içme

Parkın içinde yemek istemezseiz parkın dışında disney village var. Disney village aslında tek başına başlı başına adeta disney park ile yarışabilecek bol eğlenceye ve aktiviteye sahip. Villagenin içinde özellikle akşamları canlı müzik yapan eğlenceli yerler var. Enerjiniz devam ederse bu mekanlarda canlı müzik eşliğinde par çıkışı keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Gelelim villagede yemek kısmına. Biz gün içinde parktan çıkıp buraya hiç gitmedik. Parkın içinde ihtiyaçlarımızı giderdik. Genelde akşam park çıkışı buraya uğrar ve burada da biraz zaman geçirirdik. Ancak eğer buraya gitmek isterseniz park ile arası 5 dakikalık kısa bir yürüyüş mesafesine sahip.

Mc donalds burada yer aldığı için insanlar genelde parkın içinde alışmadıkları tatlar yerine gidip mc donalds’da birşeyler yemeyi tercih ediyorlar. Ya da park kapandıktan sonra eğer mc’de yemek isterseniz de parkın çıkışında hemen yakında. Dediğim gibi disneyland park dışında disney village de oldukça keyifli ve bol aktivitenin olduğu bir yer. Parkı kapadıktan sonra burası için de enerji ayırın.

Disneylandda Alışveriş

Disneyland parkın içinde bir sürü disney store var. Ben hepsini de çok beğendim. Paris içindeki disney storelerle aynı tip şeyler atıyorlar. Fakat disneylanda özel şeyler için parkın içindeki disney storeleri öneririm kesinlikle. Çünkü ben parktaki disney storelerde gördüğüm pek çok ürünü Paris’te yer alan diğer disney storelerde göremedim. Çok güzel hediyelikler var. Biz harika bir disneyland hatırası baskılı bir albüm aldık. İçini tüm disneyland resimlerimizi basıp doldurduk. Kızımın başucu komodinine koyduk bu albümü. Çok güzel oldu önerebilirim. Bunun yanında gene hatıra olabilecek birbirinden keyifli ve güzel hediyelikler aldık.

disneyland Paris'te alışveriş

Parkın içinde bir çok noktada disney store var. Her birine bakın. Bir çok yerde mağazası olduğu için sıkışıklık falan olmuyor ve rahat rahat gezebiliyorsunuz. Zaten bu disney storeleri gezmesi son derece keyifli. Disneylan ile bağlantılı özel hediyelikler için parkın içini öneririm.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.