Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore)

Floransa katedrali (Santa Maria del Fiore) bu şehrin en güzel ve en etkileyici sembollerinden biri. Gotik bir yapı olan bu kilise Santa Reparata Kilisesi alanı üstüne yapılmış. Kilisenin en etkileyici tarafı ise meşhur kubbesi. Dışı pembe, beyaz ve yeşil mermerden yapılan kilisenin içi ise oldukça sade. Floransa gezginlerinin asla kaçırmaması gereken bir yapı olduğunu düşünüyorum.

floransa katedralinin içi - floransada gezilecek yerler

Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore)

Floransa Katedralinin hemen girişinde bir saat göreceksiniz. Bu saat Paolo Uccello tarafından 15. Yüzyılda 24 saatlik günün güneşin batışı ile son bulmasını simgeleyen etkileyici bir saattir. Saat günümüzde hala çalışmaktadır.

Floransa Katedrali girişi

Kiliseye girdiğinizde göreceğiniz diğer bir önemli eser de Giorgio Vasari’nin kıyamet günü isimli freskleridir. Kiliseye giriş ücretsizdir ancak kapıda zaman zaman uzun kuyruklar oluşabilir.

floransada yapılacak şeyler - floransa katedrali

Floransa katedralinin ziyaret saatleri

Normalde 10:00 ve 17:00 arasıdır ziyaret saatleri. Bazı günler ise;
Perşembe günleri 10:00 ile 16:30 saatleri arasındadır
Cumartesi günleri 10:00 ile 16: 45 saatleri arasındadır.
Pazar günleri ve dini tatillerin olduğu günlerde: 13:30 ile 16:45 saatleri arasındadır.
Ayın ilk cumartesi gününde ziyaret saati ise 10:00 ile 15:30 saatleri arasındadır.

Floransa Katedrali Kubbesi

Floransa Katedrali kubbesi kendinden çok daha meşhurdur aslında. Bu özel yapıyı görmeye geldiğinizde kubbesi çok daha fazla dikkatinizi çekecektir. Floransa katedrali kubbesi şimdiye kadar yapılmış en büyük tuğla kubbe olma unvanına sahip. Bu farklı ve özel kubbeyi tasarlayan ve yapan ise Fillipo Brunelleschi adında eğitimli bir kuyumcudur. Hatta bu eğitimli kuyumcunun başka bir inşaası bulunmamaktadır. Floransa katedrali kubbesinin yapımı ise tam 16 yıl sürmüş. Günümüzde özellikle kilise kadar hatta kiliseden daha çok ilgi gören bir eser haline gelmiştir.

Floransa katedrali dünyanın en büyük 3. katedralidir. Brunelleschi bu özel kiliseyi inşa ederken zamanın en büyüğü olması için yenilikçi bir proje tasarlamış. Projenin yapımına 1421 yılında başlanmış ve 15 yıl sonunda yani 1436 yılında tamamlanmıştır. Ancak katedralin cephesi 19. Yüzyılda yeniden yapılmış ve günümüzdeki görününümüne kavuşmuştur.

Floransa Katedrali içi

Dışı kadar içi de son derece etkileyici aslında bu özel yapının. İçeride en dikkat çekenler ise 3 bronz kapı ve Madonna’nın hayatından eserler olan kısımlar oluyor.

 

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.