Disneyland Paris ve Legoland Almanya Karşılaştırması

Paris Disneyland mı, Almanya Legoland mı?

Eğer Disneyland Paris ve legoland Almanya karşılaştırması arıyorsanız ve tatil için bu ikisinden birini tercih etmeye çalışıyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. Çünkü her ikisine de giden biri olarak, bu iki parkı çok rahat birbiri ile kıyaslayabilir ve artılarını eksilerini rahatlıkla değerlendirebilirim. Öncelikle disneyland Paris’ten başlayalım.

Disneyland Paris ve Legolend Almanya Karşılaştırması

Disneyland Paris

Biz, disneylanda gitmeden önce, giden arkadaşlarımızdan namını çok duyduk parkın. Ama eğlenceli taraflarını değil, genelde çok kalabalık olduğu ve saatlerce sıralar beklenildiği yönünde. Biz de bu nedenle disneyland tatilimizi mayıs sonuna, yani okullar açıkken ayarladık. Çünkü mayısta Avrupa’da da okullar açık ve bu nedenle park biraz daha rahat oluyor.

Ancak, mayıs olmasına rağmen hava son derece soğuk ve yağmurluydu. Eğer hazırlıklı giderseniz sıkıntı yok, fakat hazırlıksız gittiğinizde donabilirsiniz. Parkta geçireceğimiz tatil günlerimizi hafta içine denk getirdik. Çünkü, park haftasonu inanılamaz kalabalık oluyormuş. Biz mayıs ayı ve hafta içi gittiğimiz için kalabalıktan çok etkilenmedik. Ama şunu söyleyeyim, parkın en rahat zamanlarında gittiğimiz halde bazı oyuncaklarda bir saat bekleme süresi oluşuyordu öğleden sonra.

Paris disneyland

Bu parkı yazın popüler zamanlarında düşünmek bile istemiyorum. Parkta geçirdiğimiz son günümüz ise haffasonuna denk geldi. Sabah saatlerinde rahattı, ancak öğlene doğru park inanılmaz kalabalıklaştı ve dayanamayıp çıktık.

Fark ettiyseniz disneylanddan bahsederken ilk önce parkın kalabalığından bahsettim. Bunun nedeni disneyland, Avrupa’da tek ve en popüler park. Bu nedenle tüm Avrupa’dan büyük küçük bir sürü ziyaretçisi var. Park küçük değil, ama çok da devasal değil. Bu nedenle fazla kalabalık olduğunda bana çok basmışlardı mesela. İnsanlar üzerime üzerime geliyorlardı.

Bazı otellerin sıra beklemeden geçiş bileti sunan hizmetleri var. Yani belli otellerde kalırsanız hızlı geçiş sisteminden yararlanabiliyorsunuz. Ancak bu hızlı geçiş sistemi sürekli her oyuncakta tüm gün boyunca geçmiyor. Ama kesinlikle popüler zamanlarda gidecekler için aslında iyi bir seçenek, bu otelleri değerlendirin. Ben eğer popüler zamanda gidecek olsam bu parka, kesinlikle değerlendiririm.

Disneyland paris

Gelelim Paris disneyland mı, Almanya legoland mı konusuna. Aslında ikisinin de konsepti birbirinden farklı. Biri disney karakterleri ve dünyaca ünlü bir sürü film. Diğeri ise tüm çocuklar tarafından çok sevilen legoland oyuncakları. Birinde her yerde disney karakterleri varken, diğerinde her yerde legolar.

Ama şunu söyleyeyim kalabalıklığı falan olmasa ben kesinlikle disneyland derim. Çünkü legoland buraya oranla bana fazla sakin ve boş geldi. Disneylandda adım başı eğlence var. Oyuncak sayısı legolanda oranla çok daha fazla ve genelde sevdiği bildiği karakterler. Ancak, eğlence olarak legoland de disnyeland kadar eğlenceli.

Disneyland parkının village ya da cadde diye geçen kahve içme, oturup yemek yeme yeri inanılmaz güzel. Ben, açıkçası parkta en çok burayı sevdim. Parkta çok yorulduğunuzda ve kısa bir mola vermek istediğinizde burada oturmak inanılmaz keyifli. Kendinizi şık bir Avrupa şehrinin şık bir caddesinde hissediyorsunuz. Ortam o derece güzel.

Legolandda ise ben kendi adıma en çok bunun eksikliğini yaşadım. Biraz mola verelim, gidip güzel bir yerde oturup kahve içelim ya da yemek yiyelim dediğiniz yerler az ve çok da güzel değil. Yani keyifli bir yetişkin alanına sahip değil.

Paris disneyland mı, Almanya legolend mi

Legoland Almanya

Gelelim legoland Almanya’ya. Biz legolandda da inanılmaz eğlendik. Disneyland ile kıyaslayınca bazı eksikleri çok var ama artıları bu eksileri unutturuyor.

Legoland disneylanda oranla kesinlikle çok daha sakin bir park. Eğer kalabalık, sıra beklemek gibi durumlar sizi gerecekse legoland, disneylanda oranla daha iyi bir seçenek olabilir sizin için. Elbette legolanda da haftasonu gitmemeye özen gösterin. Bu tarz parklar haftasonu çok daha kalabalık olur.

legolend Almanya bilgi

Biz, legolanda temmuz başında gittik ve hafta içine denk getirdik. Popüler bir tarihte gitmemize rağmen legolandda çok insanı geren sıralar yaşamadık. Elbette sıra bekliyorsunuz bazı oyuncaklarda. Ancak bizim şansımıza mı bilemiyorum en fazla 10 dakika beklediğimizi hatırlıyorum. Genelde ortalama beş dakika falan bekliyorduk.

legolend almanya legolend almanyadaki oyuncaklar

Bunun yanında Almanya legoland giriş ücreti disneylanda oranla çok daha uygun. Yani eğer bütçeniz kısıtlıysa legoland size fiyat olarak çok gelmeyecektir. Kesinlikle fiyatı çok makul.

Almanya legolend giriş ücreti

Legolandda benim en rahatsız olduğum diğer konu ise kapanış saati. Park saat 18:00’da kapanıyor. Ancak saat 6 olmadan 17:00’de tüm oyuncaklar kapanıyor, öylece kalakalıyorsunuz parkta. Parkın her yeri kapanıyor. Yani park kapansın ben şurada takılırım gibi bir durum yok. Uyarı üzerine uyarı yapıp dışarı çıkmanızı istiyorlar. Saat 5 denildiğinde oyuncaklar kapanıyor. Bu çok sinir bozucu gelmişti bize.

legolend mi disneyland mı

Çünkü disneyland gece 22:00’ye kadar açıktı ve doya doya geziyordu kızım. Gerçi legolandda çok sıra beklemediğiniz için ve park çok büyük olmadığı için aslında saat 17:00’ye kadar bir çok oyuncağa binebiliyorsunuz, fakat gene de insan biraz daha açık olmasını bekliyor parkın.

Disneyland’da gün içerisinde sürekli değişik showlar oluyor ve hepsi de ünlü disney karakterleri tarafından yapılıyor. En güzeli de belli saatlerde tüm karakterlerin geçiş törenleri. Adeta burada zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Gece ise kapanmadan önce uyuyan güzel şatosunun orada çok sağlam bir show yapılıyor. O show ise bir çok yerde izlediğim profesyonel showlardan farklı değildi çok iyiydi.

İşte legolandda bu tarz showları gözümüz aramadı değil. Ama her parkın kendine has özellikleri var. Biz, legolandda bu tarz aksiyonların olmadığını bilerek gittik ve açıkçası hiç rahatsız olmadık. Çünkü parkın samimiliği, sıcaklığı, sakinliği bizi çok mutlu etti. Rahat rahat gezmek ve çok sıra beklememek bizi çok mutlu etti.

Sonuç olarak her iki parkın da aslında oldukça ciddi artıları ve eksileri var. Bunlar görecelidir, takılırsınız ya da takılmazsınız. Önemli olan ne beklediğiniz ve eksilerini bilerek gitmeniz. Yoksa kesinlikle şunu söyleyebilirim. Her iki park da son derece eğlenceli ve keyifli.

Legoland yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Paris disneyland yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.