Bratislava’da Gezilecek Yerler

Orta Avrupa’da görülmesi gereken bana göre son derece güzel ve eğlenceli bir şehir Bratislava. Peki Bratislava’da gezilecek yerler hakkında bir bilginiz var mı? Bence, güzel gözlü insanların şehri olan Bratislava çok keyifli ve oldukça da renkli bir şehir. Çok büyük değil, kesinlikle bir günde tamamen gezebileceğiniz son derece küçük ve derli toplu bir şehir.

Bratislava'da Gezilecek Yerler

Biz Bratislava’ya Budapeşte’den Viyana’ya geçerken uğrayıp gezdik. Zaten bildiğim kadarı ile bir çok insan bu şehri bu şekilde geziyor. Çünkü şehir Budapeşte ve Viyana arasında yol üzerinde kalıyor. Şehir kendine has lezzetleri ve kendine has dokusu ile oldukça keyifli. Bu küçük şehirde önce güzel bir tur attık. Gezilecek yerlerini şöyle bir keyifle gezdik. Sonra her yeri kaffe ve restaurant ile dolu olan meydanında gözümüze bir kaffe restaurant kestirdik ve oraya oturduk. Lezzetli bir yemek yedik. Bu arada eğer bira ile aranız iyiyse biralarının meşhur olduğunu da söylemek isterim.

bratislava gezilecek yerler

Slovakya Çek cumhuriyetinden ayrıldıktan sonra Bratislava’yı başkent yapmış. Yakınında yer alan Prag ve Budapeşte’ye oranla biraz sönük kalabilir ancak kesinlikle gidildiğinde pişman olmayacağınız bir şehir. Çünkü Bratislava Slovakya gezilecek noktalar gezilmesi keyifli ve oldukça da eğlenceli diyebilirim.

Bratislava Slovakya gezilecek noktalar

Şehirde gezilen yapılar içinde daha çok yol üzerinde heykeller geliyor. Bu heykeller içinde benim en çok dikkatimi çeken ise yerde bulunan bir kanalizasyon işçisine ait bir heykel oluyor. Bu heykelin hikayesi ise oldukça ilginç. Bu şehre yolunuz düşerse beni anlayacaksınız. Bir kadın olarak bu şehirde yaşayan kadınların haddinden fazla güzel olduklarını söyleyebilirim. Bu nedenle kanalizasyonda çalışan bir işçi çalışırken sık sık kafasını kanalizasyondan çıkarıp kadınları kesermiş. İşte bu işçi bunu sürekli yaptığı için şehrin simgesi olmuş ve tam kadınları kanalizasyondan kestiği yere heykeli yapılmış.

bratislavada yer alan heykelelr

Bazı kadınlar heykeli tekmelerken, bazı kadınlar ise hatıra fotoğrafları çektiriyorlar. İster sevin ister sevmeyin bu ilginç heykel şehrin en fazla ilgi çeken yapısı diyebilirim. Hatta ben evime gelirken onun hediyeliklerinden aldım.

Şehri gezmeye Rybne Namesti Caddesinden başlayın. Burası trafiğe kapalı bir cadde olduğu için gezmesi son derece keyifli. Etrafı ağaçlarla kaplı çok güzel bir cadde. Etrafta bir sürü hediyelik eşya satan küçük küçük dükkanlar var. Şehir dediğim gibi büyük değil. Kesinlikle büyük beklentilerle gitmeyin. Bratislava gezilecek noktalar deyince gözünüzde büyük büyük yapılar canlanmasın Prag’daki gibi. Oldukça derli toplu ve küçük bir şehir diyebilirim burası için.

Bratislava gezilecek noktalar

Bence buraya dediğim gibi Viyana’dan Budapeşte’ye geçerken ya da tam tersi Budapeşte’den Viyana’ya geçerken bir uğrayın ve gezin kesinlikle pişman olmazsınız. Şehirde şöyle kısa bir tur atın. Bir çok noktada yer alan küçük heykellerini gezin ve bolca fotoğraflar çektirin ve en son cadde üzerinde gözünüze kestirdiğiniz şık ve sıcak bir kaffe restaurantında bir şeyler yiyip için beklentileri bukadarla sabitleyin.

bratislava hakkında bilgi

Bratislava genelde yakın illerden gençlerin hafta sonu gezmek için geldikleri bir şehir aynı zamanda. Bu nedenle özellikle haftasonları şehirde Prag, Viyana ve Budapeşte’den yemek, içmek ve eğlenmek için gelen gençler oluyor. Bunun nedeni ise Bratislava’nın kendi şehirlerine oranla çok daha ucuz bir şehir olması. Şirin ve renkli bir şehir olması da yanında elbette cabası. Eğer bir gün yolunuz orta Avrupa’ya düşerse Bratislava’yı görmeden dönmeyin derim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.