Amsterdam Alışveriş Rehberi

Sevgili tatilseverler bu yazımızda Amsterdam alışveriş rehberi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Öncelikle Amsterdam alışveriş konusunda size bir çok alternatif sunan özel bir şehirdir. Şehirde alışveriş yapılacak yerlerin çoğu trafiğe kapalı olan alanlardadır. Bu nedenle gezmesi inanılmaz keyifli ve eğlencelidir. Şehirde vergi iadesi konusunda da gene aynı prosedürler işer. Burada KDV pek çok ürün için %12 seviyelerindedir. AB vatandaşı olmayanlar tek seferde 50 euronun üzerinde alışveriş yaptıklarında bu ürünlerin vergi iade haklarını alabilirler. Alınan net vergi iade tutarı ise %10’dur. Bu tutarı alabilmek için ülkeden ayrılmadan önce gümrükte işlem yaptırmanız gerekir. Ya da global blue etiketi olan yerlerden alışveriş yaparsanız da vergi iadenizi hava alanından alabilirsiniz.

Amsterdam Alışveriş Rehberi

Buradan kendinize ve sevdiklerinize bolca güzel hediyeler alabilirsiniz. Amsterdam’da hediyelik eşya anlamında seçenek çoktur. Genelde lale figürleri, değirmenler, peynirler, tahta ayakkabılar ve porselen ürünleri şehrin en meşhur hediyelikleridir.

amsterdam peynirleri

Küçük bir şehir olmasına rağmen neredeyse her köşe başında hediyelik eşya satan bir dükkana rastlamanız mümkün. Bu nedenle Amsterdam’da alışveriş sizi hiç zorlamaz. Ancak bilmeniz gereken turistik yerler dışındaki cadde ve sokaklardaki mağazalar pazar günleri kapalıdır. Bu arada şehrin hemen hemen her noktasında yer alan sokak pazarlarını da gezmeyi ihmal etmeyin derim. Çünkü buralarda da oldukça orjinal parçalara denk gelebilirsiniz.

Amsterdam'da hediyelik eşya

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.