Cordoba Gezilecek Yerler

Cordoba gezi rehberi

Uzun İspanya tatilimizin duraklarından biri Cordobaydı. Cordoba gezilecek yerler denilince cordoba camii ve çiçekli sokakları akla geliyor hemen. Açıkçası İspanya rotam sırasında en beğendiğim ve en şirin bulduğum yerlerden biri Cordoba oldu. Cordoba’ya ilk vardığımızda bana inanılmaz küçük bir tatil beldesini anımsattı. Şehir çok küçük, yarım günde bile rahatlıkla gezebilirsiniz. Biz burada bir gün konakladık ve hem gündüz gezdik, hem de akşam gezdik.

Cordoba Gezilecek Yerler

Ben açıkçası burada en çok çiçekli sokakları beğendim. Yani bazı sokaklarda duvarlara rengarenk saksılar asmışlar ve bu saksıların önünde resim çektirdiğinizde inanılmaz güzel pozlar yaratabiliyorsunuz. Beyaz ve çiçekli duvarlar zaten tartışmaya kapalı güzelliklerdir bana göre.

Kordoba camii – kurtuba camii

Biliyorsunuzdur bu bölge yani Endülüs bölgesi yoğun islamiyet ve arap esintileri taşır. Buranın da en meşhur yeri Kordoba camii ( kurtuba camii ). Camii’nin çok güzel de bir avlusu var. Buraya geldiğinizde zaten camii hemen karşınıza çıkacaktır. Bu camii islamiyetin hakim olduğu dönmlerde camii olarak kullanılmış. Şuan ise içerisinde katolik kilisesi yer alan tek camii.

Kordoba camii - kurtuba camii

Viana sarayı

Cordoba camiinin hemen kuzeyinde yer alıyor Viana sarayı. İçerisinde ise antika eserler sergileniyor.

San lorenzo kilisesi

Viana sarayının doğusunda yer alıyor bu kilise de. Cordoba’ya gelince görebileceğiniz tarihi yapılardan biri. Burası da diğer yapılar gibi önceden camii iken, şuan kiliseye çevrilmiş.

Cordoba köprüsü

Benim Cordoba’da beğendiğim diğer yapı bu oldu. Köprünün üzerinde gezinmek özellikle akşam üstü bize çok keyif verdi. Çok güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Köprü camiinin biraz ilerisinde.

Cordoba gezi rehberi - Cordoba köprüsü

Cordoba Mosque and Roman Bridge

Cordoba Juderia

Cordoba’nın en beğenilen yerlerinden biri burası. İçerisinde Cordoba camii de yer alıyor. Buraya kesinlikle bir kaç saatinizi ayırın derim, çünkü gezmesi çok keyifli. Burası aslında yahudilerin izlerini taşıyan şirin mi şirin bir mahalle topluluğu. Aynı zamanda unesco dünya kültür miraslar listesinde de yer alıyor burası.

Cordoba Calle de las Flores

Cordoba Calle de las Flores

Cordoba’nın en keyifli yeri diyebilirim. Burayı size şöyle anlatayım. Beyaz duvarların oluşturduğu ve bu beyaz duvarlarda rengarenk çiçeklerin olduğu sevimli mi sevimli, renkli mi renkli bir cadde. Burada ben gezmeyi çok sevdim. Kesinlikle sizin de burada gezerken çok keyif alacağınızdan ve bol bol resim çekmek isteyeceğinizden eminim.

Cordoba çiçekli cadde

Benim burası ile ilgili yorumum, açıkçası çok şirin buldum Cordoba’yı. Zaten Cordoba gezi rehberi diye internette resim arattığınızda karşınıza hep iç açıcı renkli resimler çıkacaktır. Gerçekten de burası tam anlamı ile rengarenk. Bana Bodrum gibi bizdeki yazlık beldeler ait küçük bir bölgeyi anımsattı. Ancak tekrar hatırlatayım oldukça küçük bir yer. Kısa zamanda her yerini gezdik biz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.