Yunan Adalarına Ulaşım

Yunan adalarına nasıl gidilir?

Bazı yunan adalarına ulaşım gerçekten tahmin ettiğinizden çok daha basit ve rahat. Komşu ülkemiz olması nedeni ile hem deniz yolu ile hem de deniz yolu ile bazı tatil beldelerimizden kolaylıkla geçilebildiği gibi, aynı zamanda da karadan da bazı şehirlerimizde son derece kolayca geçilebilir.

Yunan Adalarına Ulaşım

Kos adasına nasıl gidilir?

Kos adası yunan adaları içinde en şirin ve en küçük olanlarından. Gitmek de son derece kolay bu adaya. Ancak şunu belirtelim kos adası diğer bir çok adaya oranla çok daha turistik. Bu nedenle daha fazla kalabalık olabiliyor. Kos adasına Bodrum merkezden kalkan feribotlarla ya da Turgutreis’den ortalama 20 dakikalık bir yolculuk sonrası kolayca ulaşabilirsiniz. Kos adasını daha detaylı anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Sakız adasına nasıl gidilir?

Sakız adası da kolayca gidilebilen yunan adaları arasında çok popüler olan adalardan biri. Sakız adası biraz göreceli bir güzelliğe sahip. Bir kesim çok beğenirken, bir kesimin hiç etkilenmediği ve beğenmediği bir ada. Ama şunu söyleyeyim büyük beklentilerle gitmeyin. Sakız adasına ise Çeşme’den kalkan feribotlarla ortalama 45 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Sakız adası ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz. 

Samos adasına nasıl gidilir?

Diğer yunan adalarına oranla çok popüler olmadığı için nispeten daha sakin yunan adalarından biri diyebilirim. Somos adasına ise Kuşadasından rahatlıkla geçebilirsiniz.

yunan adaları turu

Rodos adasına nasıl gidilir?

Rodos adasının en büyük özelliği ve artısı ise denizi. Gerçekten güzel bir denizi var. Adaya ulaşım ise Marmaris’ten ortalama 1 saatlik deniz yolculuğu ile geçilebiliyor. Rodos adası ile ilgili detaylı anlatımıma buradan ulaşabilirsiniz.

Thassos adasına nasıl gidilir?

Thassos ise kendi arabanızla karadan ve kısa bir feribot yolculuğu ile rahatça gidebileceğiniz bir ada. Adaya Türkiye İpsala sınırından 3 saat kadar bir yolculuk sonrası Keromoti limanından kalkan arabalı feribotlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Burada tek sıkıntı özellikle bayramlarda sınır kapısında oluşan yoğunluk oluyor. Thassos  adası ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.  

Midilli adasına nasıl gidilir?

Yunanistan’ın diğer bir popüler ve sık tercih edilen adalarından biri de midilli adası. Aynı sakız adası gibi middili adası ile ilgili de eleştirilerim çok fazla. Açıkçası bir çok yunan adası içinde ulaşımı çok rahat olduğu için ve görmek için gidebileceğim bir ada. Ancak yunan adalarına nasıl gidilir ve ulaşımı en kolay hangileridir denildiğinde, midlli ulaşımı en kolay olanlar arasında. Onun haricinde beklentiler çok yüksek tutulmamalı diye düşünüyorum burası için. Midilliye Ayvalık’tan kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. Midilli ile ilgili detaylı yazılarımı burada anlattım. 

Lefkada adasına ulaşım

Lefkada çok bilinen bir yer olmamasına karşın kesinlikle tavsiye edebileceğim ve benim çok beğendiğim yerlerden biri. Ancak Lefkada’ya ulaşım tıpkı thassos gibi önce karadan oluyor. Bize en uzak noktası eğer karadan araçla gidilecekse. Lefkada’yı merak ediyorsanız burada detaylı bir şekilde anlattım.

Yunan adaları turu

Eğer kendiniz bu şekilde gitmek istemezseniz size önerim bir çok acentanın yaptığı yunan adaları turu programlarından faydalanmanız. Çünkü hem karadan hem de denizde kesinlikle rahatlıkla gidebileceğiniz ve rahat bir tatil yapabileceğiniz turlar hepsi de.

Yunan adalarına nasıl gidilir

Yunan adalarına pasaport gerekli mi?

Genelde en çok sorulan sorulardan biri de yunan adalarına pasaport gerekli olup olmadığı. Yunan adalarına hem pasaport hem de vize gerekli. Sadece tek fark, ülkemizden feribot ile geçilen ( Thassos ve Lefkada  gibi karadan gidilenler hariç ) yunan adalarına vize anlamında biraz daha kolaylık sağlanması. Bu kolaylık ise aslında gene benzer evrakları hazırlıyorsunuz ve gene bir miktar vize parası veriyorsunuz. Ancak bunu giderken hızlıca alabiliyorsunuz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.