Sistine Şapeli Bazilikası

Sistine Şapeli Kilisesi

Sistine şapel dünyanın bir çok yerinden turistin çok büyük merakla görmeye geldiği vatikan müzesi turunun son durağıdır. Sistine şapel dünyanın en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca vatikan için çok önemli olan papa seçimleri de burada yapılır.

Bu değerli yapıda büyülenmemek mümkün değil. Tavandan yerlere kadar adeta her noktsında ayrı bir sanat eserine şahit olacaksınız.

Sistine Şapeli kilisesi - roma rehberi

Sistine şapeline girdiğinizde tarihin en önemli sanatçılarından biri olan Michelangelo’nun büyüsünü sonuna kadar hissedeceksiniz. Çünkü bu özel yapıda yer alan tüm eserleri Michelangelo sadece tek başına ve hiç yardım almadan yapmıştır. Yani burada göreceğiniz her detay onun parmakları arasından özenle çıkmış eserlerdir. Sırf bunun için bile görmeye değer.

Sistine  şapelin hikayesini inceleyecek olursak aslında yapılış amacının çok sıradan olduğunu görüyoruz. Vatikanda bir ibadethaneye ihtiyaç duyulur . Mimar Giovannino De’Dolci o dönem ihtiyaç duyulan ibadethaneyi yaratmak amacı ile burayı dizayn eder.

Sistine Şapeli Kilisesi - vatikan müzeleri

Papa sixtus sistine şapelin duvarlarının Hz. Musa’nın hikayelerinin anlatıldığı resimlerle donatılmasını ister. Bu iş için o dönemin ünlü ressamları olan Rosselli, botticelli, perugino gibi isimler çağrılır. Daha sonra bina genişletilmek istenir. Genişletilmeye çalışılan sistine şapelinde sorunlar oluşmaya başlar. Tavanında büyük çatlaklar oluşmaya başlar. Sorunlar büyümeye başlayınca papa Michelangelo dan yardım ister.

Sistine Şapeli Kilisesinin içi

Michelangelo burada kelimenin tam anlamıyla harikalar yaratır ve bu büyük eser özel bir törenle açılır. Gittiinizde tavanın tam ortasına bakın. Burada göreceğiniz resim yaradılış adlı özel bir resimdir. Michelangelo burada ademin yaratılışını ve tanrıyı resmetmiştir.

Sistine Şapeli yaradılış resmi

Sistine şapeli ne gittiğinizde büyüleneceksiniz. Çünkü Michelangelonun burada son enerjisine kadar ne kadar özverili çalıştığını hemen fark edeceksiniz. Duvarlarda yer alan bu eserler başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz etnik bir dokuya sahip. Simgelerin bir çoğu dini simgeler.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.