San Pietro Meydanı

San Pietro Meydanı

San pietro meydanı Roma’da bernini tarafından tasarlanmış son derece görkemli bir meydandır. Meydana gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan meydanın şekli olacak. Çünkü meydan tam bir elips şeklinde yapılmış.

San pietro meydanında 2 adet güzel çeşme yer almaktadır. Gitmişken bu çeşmelerin önünde resim çekilmeyi unutmayın. Çeşmeler Bernini ve mademo tarafından yapılmıştır. İtalya’da Bernini ismini çok duyacaksınız. Bernini eserleri ile İtalya’ya çok güzel değerler bırakmıştır.

San pietro meydanı vatikan için çok önemli bir yerdir. Papa burada halka seslenir. Bunun yanında bazı önemli olayların da gerçekleştirildiği bir meydandır.

San Pietro Meydanı - roma rehberi

Vatikana giderken kıyafet önemli mi?

Her dini alanda olduğu gibi vatikanda da bazı küçük ama sizi sıkmayacak detaylar var. Bunlar vatikan içinde yer alan dini binalara girerken şortla, çok mini eteklerle ve kolsuz kıyafetlerle içeri girmenizi istemiyorlar. Ya üzerinize bir şal atabilirsiniz ya da yarım kollu bir tişört giyebilirsiniz. Etek boyunuza da eğer buradaki binalara girecekseniz özen göstermenizde fayda var. Çünkü kapının girişinde bir görevli var ve dekolteli kıyafet giyen kadınları döndürüyorlar. Bunun yanında kapı önünde şallar var. Çok çaresiz kalırsanız bu şalları kullanmanızı öneriyorlar. Şalları belinize ya da üzerinize atarak içeri girebilirsiniz. Elbetteki şallar küçük bir para karşılığı veriliyor. Başınızı kapamanız ise gerekmiyor.

San Pietro Meydanı vatikan

San Pietro Meydanına Ulaşım

Bunu aslında vatikana ulaşım şeklinde değiştirebiliriz. Çünkü burası vatikanın merkezi. Buraya ulaşmak için birkaç yol deneyebilirsiniz. İlki metro ile buraya rahatlıkla gelebilirsiniz. A Metro durağı ile ottaviaono durağı üzerinden vatikana ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gelmek istiyorsanız vatikana giden otobüs numaraları n32, n62, 81, 590 ve 49.
Vatikana tramvay ile gitmek istiyorsanız da n19 hattı ile ulaşabilirsiniz. Bunun yanında hop on & hop off otobüsleri de vatikana geliyor ve vatikanda duruyor. Bu yolla da vatikana ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

San Pietro Meydanı gece görüntüsü

San pietro meydanına yakın diğer önemli yapılar

Vatikanda gezilecek yerler sıralamasına baktığınızda zaten tüm yapıların birbirine ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz. San pietro bazilikası, vatikan müzesi, vatikan bahçeleri ve sistine şapeli buraya en yakın önemli yapılardır.

Bunun yanında vatikan çevresinde olmayan ama yakın bir konumda olması nedeni ile castel san Angelo da bu bölgede yer alan önemli bir yapıdır. Gezip görmenizi tavsiye ederim.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.