Roma’nın İklimi

Roma’nın İklimi Nasıldır

Ülkemizde en çok tercih edilen şehirlerin başını çeken Roma’da gezilebilecek en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Eğer gezinizi haziran, temmuz ve ağustos ayları içinde planlıyorsanız yoğun bir turist kalabalığına hazır olun. Çünkü her zaman kendine has bir turist kalabalığı olan Roma’da bu sayı haziran, temmuz ve ağustos aylarında daha da artar.

Şehirde aslında tam bir akdeniz iklimi hakimdir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise serin geçer. Roma’da yaz ayları aslında çok güzeldir. Sıcak bir ülke olan Roma’da yazlar son derece sıcak geçer. İtalyanlar yazın tatil için bir yerlere kaçtıklarından şehirde göreceğiniz kalabalık çoğunlukla turistlerin oluşturduğu bir kalabalıktır. Roma’da kış ayları ise zaman zaman yağmurlu geçse de diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça ılık geçer. Roma’da kar yağışı ise hayatı felç edecek derecede çok sık yağmaz ama kışın en soğuk günlerinde kar yağışı görülebilir.

romada kış mevsimi - romanın iklimi

Yazın şehir adeta bir turist bombardımanına tutulur. Roma’da ilkbahar ve sonbahar ayları yaza nazaran bir miktar daha sakindir. Ancak fazla sakinlik beklemeyin, çünkü ilk ve sonbahar dönemlerinde de şehire akın akın turist gelir. Ama yaz aylarına nazaran turist sayısı daha azdır. Hava sıcaklığı ise genelde bizdeki gibi ilk ve sonbahar aylarında da oldukça keyifli, ılıman ve sıcaktır.

Ancak eylül gibi aylarda zamansız başlayan yağmurlar can sıkıcı olabilir. Çünkü yağan yağmur havanın da bir miktar soğumasına neden olabilir ve yağmur bardaktan boşalırcasına yağabilir. Roma çok yağmur alan bir şehir midir derseniz, genelde sonbahar döneminde yağmurlu olur. Tabi tam Açık hava müzesi olan Roma’da yağmurlu bir günde gezmek oldukça zorlaşabilir.

romanın en yağmurlu mevsimi - romada en sıcak mevsimi - romanın iklimi

Ama elbette bu biraz şansla alakalı. Roma’da yağmur daha çok kışa aylarında görülür. Nisan ile kasım ayları arası çoğunlukla güneşlidir. Roma’da yılın en sıcak ayları ise temmuz ve ağustostur.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.