Roma Panteon

Panteon Tapınağı

Panteon Roma da bulunan en iyi korunmuş tapınaklardan biridir. Navona meydanına gittiğinizde en yakın gezilecek yapılardan biri de panteondur.

Panteona girdiğinizde kafanızı kaldırıp kapıya bakın. Çünkü panteonun kapısında latince harflerle yazılmış bir yazı göreceksiniz. Bu yazı Marcus agrippa’ya ithaf edilmiştir. Yazının hemen üzerinde ise titanların savaşlarını gösteren figürler göreceksiniz. Panteonun giriş kapıları oldukça büyük ve gösterişlidir. Bu kapılar zamanında saf altındanmış. Fakat zamanla bu altın kapılar yerini bronz kapılara bırakmış.

Panteon resimleri - roma rehberi

Panteon Roma’da yer alan en görkemli ve en gösterişli yapılardan biridir. Panteon kelimesinin Yunancada karşılığı tüm tanrıların tapınağı anlamına gelir.

Panteona girdiğinizde çok etkileneceksiniz. Çünkü bu binanın mimarisi hala soru işaretleri yaratmaktadır. Panteonun içi oldukça görkemli ve etkileyicidir. Sadece mimarisi değil sizi etkileyecek olan, içeride yatan birbirinden önemli ve ünlü isimleri de ziyaret etme şansı yakalıyorsunuz.

panteona ulaşım - panteonun içi

Tapınağın hemen tepesinde kocaman bir delik görecesiniz. Panteonun tepesindeki deliğin hikayesi ile ilgili bir çok efsane vardır. Bir efsaneye göre şeytanların bu delikten çıtıklarına ve gökyüzüne yükselerek yok olduklarına inanılır. Diğer efsaneye göre de o dönem romalılar tanrılarının gökyüzünde oturduklarına inanırlarmış. Bu nedenle bu delik sayesinde tanrıları ile aralarındaki iletişimin daha iyi olacağına inanıyorlarmış.

panteonun içindeki delik

Tapınağa girdiğinizde yukarıdaki deliğin önünde durup kollarını havaya doğru açarak bu deliği tutmaya çalışan ve bu şekilde resim çektiren bir çok turist göreceksiniz.

Panteondan çıktığınızda hemen önünde bir taş göreceksiniz. Bu taş Mısırdan romalılara hediye edilmiş bir dikilitaştır.

Panteona yakın yerler

Panteonu gezdikten sonra yürüyerek İspanyol merdivenlerine gidebilir ve merdivenlerde hoş vakit geçirebilirsiniz. Merdivenlerin hemen karşısında yer alan via del çorsa isimli caddeye gidebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.