Prag’da Gezilecek Yerler – Prag Dans Eden Ev – Prag Kalesi – Prag Karl Köprüsü – Prag St. Vitus Katedrali

Prag’da Gezilecek Yerler – 1. Bölüm

Orta Avrupa’nın göz bebeği olan Prag Çekoslovakya’nın başkentidir. İnsanlar bu güzel şehre masallar şehri Prag ismini takmışlardır. Prag’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda genelde gotik mimarinin en güzel örnekleri yer alır. Bu yapılar hatta gotik tarzda yapılmış bir şatoyu anımastır. Hiç bozulmamış yeşilliği ile, orta çağdan kalma ama aynı zamanda modern de bir havası olan görüntüsü ile aslında kısaca güzelliği ile Avrupa’da en çok ziyaretçiye sahip şehirlerden biridir Prag.

Şehir o kadar güzelmiş ki 2. Dünya savaşında bu şehri bombalamaya bile çekinmişler. Bu nedenle bir çok ülkenin darmadağın olduğu o savaşta Prag hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Gittiğinizde bazı yapılarda savaşın etkisini öylesine derin hissediyorsunuz ki tüyleriniz diken diken olacak.

Prag’da gezecek çok güzel yapı ve saraylar yer almaktadır. Bunların başında unesco tarafında dünya tarih mirasları listesine alınmış olan eski şehir meydanı ilk başta gelmektedir. Avrupa şehirleri arasında görülmesi kesinlikle gerekli olan şehirlerden biridir prag. Biz de bu güzel şehri daha iyi tanımanız için Prag’da gezilecek yerleri 2 bölüme ayırdık.

Prag’da gezilecek yerler listesi

Prag kalesi

Prag’da gezip görülecek en önemli eserlerin başını bu kale çeker. Oldukça önemli bir tarihi birikime sahip olan bu kaleyi kesinlikle görmenizi öneririm. Prag kalesi 570 metre uzunluğunda 130 metre genişliğindedir. Prag kalesi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag-kalesi.jpg

Prag Karl köprüsü

Karl köprüsü Prag’da turistlerin en çok beğendiği yapılardan biridir. Bu köprünün yaşayan bir tarih olması da herkesin köprüye olan ilgisini arttırmaktadır. Köprü 14. yüzyılda vitava nehri üzerine inşa edilmiştir. Prag karl köprüsü hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag Karl köprüsü

Prag old town meydanıPrag eski şehir meydanı

Prag seyahatiniz boyunca belki de adını en çok duyacağınız yer burasıdır. Prag’da yer alan en eski meydandır kendisi. 10. yüzyılda yapılan bu meydanı görmeyi sakın atlamayın. Prag old town ( prag eski şehir ) meydanı  hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag old town meydanı - Prag eski şehir meydanı

Prag Wenceslas meydanı

Yaşayan tarihin diğer bir yapısı da işte bu meydandır. Meydanda gerçekleşmiş olan tarihi olaylar bu meydanın ne kadar da önemli olduğunu size kanıtlayacaktır. Prag wenceslas meydanı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Prag Wenceslas meydanı

Prag Astronomik saat

Prag old town meydanında yer alan bu saate turistlerin ilgisine inanamayacaksınız. Her saat başı saat küçük bir show yapıyor ve bu showu izlemek için turistler birbirleri ile yarışıyor. Prag astronomik saat hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag Astronomik saat

Prag dans eden ev

Aslında ofis olarak kullanılan bu ev turistlerin yoğun ilgisi nedeni ile prag’da gezilecek yerler listesine giren yapılardandır. Buraya sarhoş ev de denilmektedir. Prag dans eden ev hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag-dans-eden-ev.jpg

Prag St. Vitus Katedrali

Prag’da gezilecek yerler sıralamasında en önemli yapılardan biri de bu katedraldir. Güzelliği ile göz kamaştıran bu katedralin içinde ise eski prag krallarının mezarları yer almaktadır. Katedral prag kalesinin içindedir. Prag st. vitus katedrali hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag St. Vitus Katedrali

Prag’da gezilecek yerler yazımızın 2. bölümü için buraya tıklayın.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.