Piazza Venezia Meydanı

Piazza Venezia Meydanı Roma

Piazza Venezia Roma’nın belkide en merkezi en popüler meydanlarından biridir. Hem antik Roma’nın olduğu yere hem de vatikana yakındır. Meydanda görkemli bir anıt yer alır, bu anıt Roma forumuna bakar. Kolezyuma gittiğiniz gün kolezyumu gezdikten sonra buraya gelebilir ve burada bu eşsiz mimarinin tadını çıkarabilirsiniz.

Piazza Venezia da yer alan eserler
Meydanda gezip görülebilecek bir çok kıymetli eser yer alır. Bunlardan biri piazza venezianın hemen solundaki Victor Emanuel II’in heykeli dir. Bu heykel İtalya’nın birleşmesini kutlamak amacı ile yapılmıştır.

Piazza Venezia meydanı gece görüntüsü

Meydan gece gündüz durmaksızın sürekli insan kalabalığına sahiptir. Geceleri de son derece hareketli ve renklidir. Meydana hem gündüz hem de mümkünse akşam hava karadıktan sonra gitmenizi öneririm. Çünkü Romalılar her yapılarında yaptıkları gibi burada da ustaca bir ışıklandırma kullanmışlardır. Bu muhteşem ışıklandırmayı muhakkak görmelisiniz. Gündüz çok hareketli olan bu meydan akşam da çok hareketlidir. Etrafta bolca sokak sanatçıları ve sokak müzisyenleri görürsünüz.

Kuzeye doğru ilerleyince ise bonopartın annesinin evini görebilirsiniz. San marco klisesi de yapıya yakın yerlerden biridir.Bu meydanda sizi en çok büyüleyecek olan eser II Vittoriano Anıtı olacaktır. Anıt gerçekten son derece etkileyici ve son derece gösterişlidir. Saf beyaz mermerden yapılmış ve oldukça büyük bir anıttır. II Vittoriano Anıtının ziyaret saatleri 09:30 ile 18:00 arasıdır.

Roma Piazza Venezia meydanı - Romada gezilecek yerler

Piazza Venezia meydanına ulaşım

Piazza Venezia’ya en kolay otobüsle ulaşabilirsiniz. Meydana 40 numaralı otobüsler gitmektedir. Otobüsün Piazza Venezia durağında inip ulaşabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.