Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa da gezilecek yerler

Floransa’da gezip görülecek pek çok tarihi bina ve yapı yer almaktadır. Hepsi de hemen hemen birbirine yakın olduğu için bu şehirde bu özel yapıları gezmek hiç de zor değildir.

Floransa’da gezilecek yerler:

Floransa katedrali

Floransa’nın kalbinde yer alan Santa Maria del Fiore yani İtalya’nın en meşhur kiliselerinden Floransa Katedrali, Floransa şehrinde yer alan en meşhur ve en önemli yapılardan biridir. Floransa’nın en yüksek yapısıdır. Gotik tarzda inşa edilen bu yapıya giriş ise ücretsizdir. Floransa katedrali hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

floransa katedrali - floransada gezilecek yerler

Floransa Piazza della signoria meydanı

Bu meydan tam bir açık hava müzesini andırmaktadır. Floransa’da görülebilecek önemli yapılardan biridir. Meydanda birbirinden etkileyici ve güzel heykeller yer almaktadır. Meydana gittiğinizde bu devasal boyutlardaki heykelleri görünce siz de çok etkilenecek ve her birinin bir sürü fotoğrafını çekmeye çalışacaksınız. Meydandaki bu muhteşem görünümlü heykellerin hepsinin kendine has bir de hikayeleri var. Piazza della signoria hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Piazza della Signoria meydanı - floransanın meydanları

Floransa Palazzo vecchio (eski saray)

Eski saray anlamına gelen bu yapı meydanda yer alan bugün belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo vecchio dur. Yapı kaleyi anımsatmaktadır. 1302 yılında Arnolfo di Cambio tarafından yapımı tamamlanmıştır. Yapı bir çok yetkili insana zamanında ev sahipliği yapmıştır ve sonrasında da medici ailesinin evi olarak kullanılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Florence - Palazzo Vecchio - great hall

Floransa Ponte vecchio köprüsü

Floransa’nın diğer simgelerinden biri de Ponte vecchiodur. Ponte vecchio eski köprü anlamına gelir. 2. Dünya savaşından kalan tek köprüdür. Ponte vecchio tarafından yaptırılmıştır. Köprünün yapılış amacı ise oldukça ilginçtir. O dönem halk tarafından pek de sevilmeyen medicilerin arno nehri üzerinden bir saraydan diğer saraylarına geçmeleri için bir tür gizli geçit olması nedeni ile yapılmıştır. Bu gizli geçidin nedeni ise halkın arasına karışmadan bu koridordan rahatça diğer saraya geçebilmek içindir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Ponte vecchio köprüsü - floransada gezilecek yerler

Floransa Uffızı  galerisi

Uffızı  galerisi dünyanın en ünlü güzel sanatlar müzelerinden biridir. Müze Rönesans dönemine ait heykel resimlerle doludur. Bunun yanında dünyanın en önemli eserleri de burada yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayın

Floransa Uffızı  galerisi - floransanın en güzel yerleri

Floransa Palazzo pıtti  (Piti Sarayı)

Floransa’da yer alan ve gezilmesi gereken saraylardan biri de piti sarayıdır. Saray 1457 yılında Piti ailesi için yapılmıştır ve adını da bu aileden alır. Detaylı bilgi için tıklayın.

floransa piti sarayı

Floransa Battistero di san giovanni vaftizhanesi

Battistero di san giovanni Lorenzo Ghiberti ve Pisano tarafından yapılmıştır. Yapının en dikkat çeken yanı ise son derece etkileyici olan bronz kapılarıdır. Bu kapılar gerçekten görmeye değerdir. Burası bir vaftizhanedir. Vaftizhanenin içinde kullanılan mozaikleri kesinlikle görmelisiniz. Çünkü bu mozaikler şehirde yer alan tek orta çağ mozaikleridir. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Battistero di san giovanni vaftizhanesi - floransada gezilecek yerler

Floransa Di Santa Croce Kilisesi

Santa Croce Basilikası Floransa’da yer alan oldukça önemli bir kilisedir. Bu kilise özellikle İtalyanlar için son derece önemlidir çünkü kilisenin içinde Michelangelo, Galileo, Machiavelli ve Dante gibi oldukça önemli insanların mezarları yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Di Santa Croce Kilisesi - floransa gezi rehberi

Floransa Michelangelo davut heykeli

Michelangelo davut heykeli isimli eserini aslında pek de bilmeyen yoktur. Floransa’nın en önemli heykellerinden ve sembollerinden biridir. Michelangelo İtalya’nın en ünlü ressam ve heykeltraşlarındandır. Floransa’ya gittiğinizde Michelangelo hakkında çok şey duyacak ve ona ait eserlere hayranlıkla bakacaksınız. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Michelangelo davut heykeli - floransanın görülecek sanat eserleri

Floransa Santa maria Novella bazilikası 

Santa maria Novella bazilikası Floransa’da yer alan önemli yapılar arasında yer almasa da aslında gezmeye değer yerlerden biridir. Kilise tren istasyonunun yanında yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Floransa Santa maria Novella bazilikası - floransa rehberi

Floransa Giotto campanile çan kulesi

Giotto campanile Floransa’da yer alan önemli bir çan kulesidir. İnsanlar bu çan kulesine genelde Floransa ve civarının muhteşem manzarasını izlemek için gelirler. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Giotto campanile çan kulesi - floransa gezi rehberi

Floransa San lorenzo bazilikası

San lorenzo bazilikası Floransa’da bulunan önemli bazilikalardan biridir. Bu bazilika Michelangelo ile özdeşleştirilir aslında. San lorenzo bazilikasının içerisinde görmeye değer eserler ve önemli yapılar yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa-San-lorenzo-bazilikası.jpg

Floransa Museo dell’opera del duomo müzesi

Duomo’da yer alan bir tür katedral müzesidir. Müzenin yapılış amacı ise çan kulesini daha rahat gözetleyebilmektir. Yapı 13. Yüzyılda yapılmış. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Museo dell’opera del duomo müzesi - floransada gezilecek yerler

Floransa Piazza della repubblica meydanı

Eğer Roma yazımızı okuduysanız Roma’nın sanat eserleri kadar meydanlarının da çok meşhur ve keyifli olduklarını biliyorsunuzdur. Aynı şekilde Floransa’da yer alan Piazza della repubblica meydanı da son derece keyifli ve son derece sevilen bir meydandır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Piazza della Repubblica meydanı - floransanın en güzel meydanları

Floransa Loggia del lanzi
Loggia del lanzi Piazza della Signoria’da bulunan bir binadır ve uffizi galeriye bağlıdır. Yapıda geniş geniş arklar yer almaktadır. Bu arklar sokak ve körfezlere bakmaktadırlar. Yapı daha sonrasında Uffizi galerisine bağlanmıştır. Uffizi yapıldıktan sonrasında çatı kısmı yenilenmiştir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransa Loggia del lanzi - floransada gezilecek yerler

Floransa Piazzale michelangelo meydanı

Piazzale michelangelo diğer adı michelangelo meydanıdır. Bu meydan son derece hareketli bir meydandır. Meydanın en büyük özelliği ise mutşem bir şehir manzarasına sahip olmasıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransa Piazzale Michelangelo meydanı

Floransa San miniato al monte bazilikası
San miniato al monte bazilikası Floransa’da ve hatta ülkedeki en güzel bazilikalardan biri olarak kabul edilmiş son derece etkileyici ve büyüleyici bir kilisedir. Kilise muhteşem Roma mimarisini ciddi anlamda yansıtır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa San miniato al monte bazilikası

Floransa San marco müzesi

San marco müzesi Michelozzo trafından restore edilmiş bir yapıdır. Muhteşem bir mimarisi vardır. Kendisini görmeye gelenlere kendilerini adeta 15. Yüzyılda hissetmelerini sağlar. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransa San marco müzesi - floransa rehberi

Floransa Medici şapeli
Floransa’da gezilecek diğer önemli yerler arasında yer alan Medici şapeli San Lorenzo Kilisesinin de bir parçasıdır aynı zamanda. Medici şapeli üç kısımdan oluşur. Bu üç bölmelerin her birinde zamanın ünlü isimlerinin mezarları yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

floransa Medici chapeli

Floransa Bargello palace sarayı

Eğer gotik mimariden hoşlanıyorsanız bu yapıyı beğeneceksiniz demektir. Çünkü yapı Floransa gotik mimarisinin en önemli ve en güzel örneklerinden biridir. Bargello palace halk sarayı demektir. Eskiden bu saray kışla ve hapishane olarak kullanılıyormuş. Detaylı bilgi için tıklayın

Floransa Bargello palace sarayı

Floransa Santa maria del carmine

Floransa’ya gittiğinizde kilise gezmeye doyacaksınız ve belkide İtalya tatilinden döndüğünüzde hayatınız boyunca gezmediğiniz kadar çok kilise gezdiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü İtalya‘da yer alan bu kiliselerin hepsi özel ve hepsinin kendine has bir hikayesi var. Mimarileri ayrı güzel, bir de içerisinde yer alan sanat eserleri görmeye kesinlikle değer. Santa maria del carmine kilisesi de bu kiliselerden biri. Floransa’da yer alan tüm kiliseler gibi bu kilisenin de içi ayrı bir güzel dışı ise apayrı güzeldir. Kilisenin içinde Masaccio ve Masolino da Panicaleye ait muhteşem Rönesans freskleri vardır.

floransa-Santa-maria-del-carmine-kilisesi

Floransa Brancacci chapel
Brancacci chapeli küçük bir şapeldir. Brancacci chapeline Santa maria del carmine den ulaşılabilir Ancak 1771 yılında oldukça büyük bir yangın çıkmıştır ve bu yangında kilisenin büyük bir kısmı da zarar görmüştür. Şapelin içinde tıpkı Santa maria del carmine kilisesinde olduğu gibi muhteşem freskler yer almaktadır. Bu fresklerden en ünlüsü Adem ile Havvanın cennetten kovuluşunu anlatan fresklerdir.

floransa Brancacci chapeli

Floransa Loggia del mercato nuovo çarşısı
Loggia del mercato nuovo aslında Froransa ‘da yer alan ama son derece ünlü ve çok eski bir çarşıdır. Çarşı 16. Yüzyılda yapılmıştır ve ozamandan bu zamana kadar aktif olarak kullanılmaktadır. Çarşı tam bir Rönesans mimarisini temsil eder. Yapıldığı dönem çarşı yoğunluklu olarak ipek ve bazı değerli ürünlerin satıldığı bir yermiş. Çarşının içinde piglet çeşmesi yer almaktadır. Turistlerin bu çarşıya gelme nedenleri de işte bu çeşmedir.

floransa Loggia del mercato nuovo çarşısı - floransanın ünlü çarşıları

Floransa Santa felicita kilisesi
Santa felicita Floransa’da yer alan en eski kiliseler arasında 2. Sırada yer alır. Kilisenin 4. Yada 5. Yüzyılda yapıldığı söylenilmektedir. Bu kadar eski bir yapının günümüzde hala bu denli sağlam olması gerçekten şaşkınlık uyandırıyor. Kilisenin içinde oldukça önemli ve görmeye değer freskler yer almaktadır. Kilisenin hemen ön cephesine baktığınızda Vasari Corridorun geçtiğini görürsünüz. Kilisenin kocaman camları ve büyük bir kapısı olduğunu görüceksiniz. Medici ailesi bir dönem bu kilisenin en alt katında kalıyormuş.

floransa Santa felicita kilisesi - floransada gezilecek kiliseler

Floransa Vasari Corridor
Vasari Corridor Floransa’da görebileceğiniz en ilginç yapılardan biridir. Palazzo Vecchio ile Palazzo Pitti’yi birbirine bağlayan kapalı bir geçiş yoludur. Yapı Giorgio Vasari tarafından 1564 yılında sadece 5 ayda yapılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

floransa-Vasari-Corridor-romada-gezilecek-yerler.jpg

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

2 Cevaplar

  1. Nilgün dedi ki:

    Floransada yemek yenilecek yerler arasında salamanca adlı restaurant tabsiyendir hayet uygun ve eğlence tadında

  2. Nilgün dedi ki:

    Venedik’e günü birlik gidebilirsiniz.muhteşem etkileyici bir yer gondola mutlaka binmeliniz.fiyat açısından floransadan daha uygun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.