Floransa Bargello Palace Sarayı

BARGELLO PALACE

Bargello Palace yani Floransa halk sarayı Floransa’da yer alan ve gotik olan mimarisi ile son derece dikkat çeken güzel bir yapıdır. Eskiden kışla ve hapishane olarak kullanılan yapı günümüzde ise sanat müzesi olarak kullanılmaktadır.

Bu saray aynı zamanda Floransa’da yer alan en eski devlet binasıdır. Saray çok uzun bir süre hapishane olarak kullanılmıştır. Bir çok idam mahkumu son günlerine kadar burada hapis edilmiştir ve sarayın bahçesinde de infazları gerçekleştirilmiştir.

floransada gezilecek yerler - BARGELLO PALACE sarayı

Saray ilk yapıldığında iki katlıymış. Ancak gerçekleşen bir yangın sonrası saraya bir kat daha ilave edilmiş. Şuan ise yapı 3 katlı.Bargello Palace da yer alan eserler arasında en dikkat çekeni Michelangelo’nun eserleridir. Bunlar Bacchus, Pitti Tondo (veya Madonna and Child), Brutus ve David-Apollodur.

bargello müzesi floransa - bargello sarayının içi

Ayrıca Donatello’nun David eseri de burada sergilenmektedir. Vincenzo Gemito’un Pescatore isimli eseri ve Jacopo Sansovino’nun Bacco isimli eseri ve daha pek çok eser burada sanata meraklı olan kişiler için sergileniyor. Burada sergilenen bu heykeller tam bir Rönesans dönemi heykelleridir. Heykelleri incelerken heykel üzerindeki her dokunuşta rönesansa ait izler göreceksiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.