Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad gezilecek noktalar

Son günlerde balkanlar ayrı bir popüler olmaya başladı. Özellikle belgrad gezilecek yerler denildi mi herkesin dikkatini çeken bir durum oluyor. Eğer vize derdi ile uğraşmak istemiyorsanız size kesinlikle Belgrad’ı öneririm. Kesinlikle yüksek enerjili bir şehir arıyorsanız Belgrad tam size göre diyebilirim. Hem oldukça ucuz oluşu, hem son derece eğlenceli oluşu, hem de vize derdinin olmayışı bu şehri ayrı bir cazip hale getiriyor.

Belgrad Gezilecek Yerler

Öncelikle Belgrad gezilecek noktalar denilince akla yemyeşil parklar, ferah ve eğlenceli sokaklar, birbirinden güzel kefeler ve elbette gece kulüpleri geliyor. Şehir gerçek bir eğlence şehri adeta. Hayat hiç bitmiyor ve burada insanlar sabahlara kadar eğlence hayatının tadını çıkarıyorlar. Yükselen şehir Belgrad kesinlikle yeni trend şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gelelim bu güzel şehrin gezilecek noktalarına.

Belgrad hakkında bilgi

Belgrad gezilecek noktalar

Knez mihailova caddesi

Aslına bakarsanız Belgrad hakkında bilgi ararken sürekli bu caddenin adı çıkar karşınıza. Bu güzel, canlı ve son derece eğlenceli olan caddeye Belgrad’ın istiklal caddesi diyebiliriz. Burası republic Square’nin hemen yanında yer alan bir yaya caddesi. Cadde boyunca sağlı sollu küçük sokaklar yer alıyor ve bu sokaklarda sayısız kafeler ve restaurantlar da bulunuyor. Bu kafelerde birşeyler içmek ya da yemek gerçekten oldukça keyifli. Caddede yürümenin verdiği keyif ise adeta paha biçilemez. Eğlenceli ve gezmesi gerçekten keyifli bir cadde.

Knez mihailova caddesi

Republic Square ( Cumhuriyet meydanı )

Belgrad’ın diğer bir kesinlikle görmenizi önereceğim yeri bu güzel meydan oluyor. Meydanın tam ortasında at üzerinde bir insan heykeli göreceksiniz. Bu heykel prens mihailo obrenevic heykeli. Bu heykel 1882’de bulunduğu noktaya dikilmiş. Ayrıca bunun yanında ulusal müze ve ulusal tiyatro da bu meydanın etrafında yer alıyor. Bu güzel meydanı görmeyi ve meydanda bolca fotoğraf çektirmeyi atlamayın.

Republic Square Cumhuriyet-meydanı

Kalemegdan – Belgrad kalesi

Belgrad’da yer alan diğer bir efsanevi yer ise kalemegdan oluyor. Diğer bir adı Belgrad kalesi olan bu güzel tarihi yer kesinlikle görülmesi gereken eşsiz bir güzelliğe sahip. Burada bir çok yürüyüş alanı, seyir bölümleri ve bolca yeşil alan yer alıyor. Kale adeta Sırbistan ve Belgrad tarihini gözler önüne seriyor.

Kalemegdan - Belgrad kalesi

Savamala

Gittiğim yerlerde yaşanmışlıkların olduğu küçük yerleşim birimlerini de gezmeyi çok severim. İşte burası tam böyle bir yer. Her ne kadar restorasyona girmiş ve yenilenme çalışmaları içinde olsa da var olan küçük ve resmen tarihi kafeleri ile ve değişik dokusu ile çok beğeneceğinizi düşündüğüm bir yer burası da.

belgrad Savamala

Zemun

Burası adeta küçük bir Avrupa şehri edasında bir yer. Bisikletle gezebileceğiniz ve eşsiz manzaranın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bir görselliği var. Tuna nehri boyunca uzanan Kalemegdan’ın tam karşısında yer alan bir bölge. Gün batımını en güzel buradan izleyebilirsiniz.

Zemun belgrad

Ada ciganlija

Eğer doğayı seviyorsanız kesinlikle burayı görmelisiniz derim. Çünkü doğal güzellikleri, manzarası ve muhteşem yeşili ile burası harika bir yer. Burası sava nehri yakasına bakan bir ada. Ancak ada denildiğine bakmayın karaya bir yol ile bağlı. Üzerinde yapay sava gölü yer alıyor. Özellikle eğer ziyaretiniz yaz aylarında ise buraya güneşlenmeye da gidebilirsiniz. Çünkü sırplar burada genelde yaz aylarına güneşlenmeyi tercih ediyorlar.

Ada ciganlija belgrad

Nova grad – Yeni Belgrad bölgesi

Savamala’dan savski most köprüsü ile karşıya geçtiğinizde yeni Belgrad bölgesine varıyorsunuz. Genel Belgrad havasından bir miktar uzak bir yer. Avm gezmek isterseniz ya da Belgrad’ı uzaktan fotoğraflamak isterseniz buraya gidebilirsiniz. Aksi halde çok gezilecek bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü genelde yüksek katlı binaların ve avm’lerin olduğu bir bölge burası. Ancak uzun bir yürüyüş yolu var ve bu yolda yürümek keyifli diyebilirim.

Nova grad - Yeni Belgrad bölgesi

Skadarlija

Burayı görmeyi sakın ihmal etmeyin derim. Çünkü muhteşem bir güzelliğe sahip bu sokak. Ayrıca öyle beğenilmiş ki sokak Paris’in Montmartre bölgesi ile kıyaslanıyor sürekli. Burada bir dönem çingeneler yaşarmış. Ancak şimdilerde adeta bohem bir hayatın yaşam bulduğu bir yer haline gelmiş. Son derece canlı ve enerjisi oldukça yüksek bir yer. Burada kesinlikle bir akşam yemeği yemenizi öneririm. Gece hayatı olarak da burada kesinlikle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sabaha kadar eğlencenin tam gaz devam ettiği ve birbirinden keyifli sırp müzikleri eşliğinde sırp şaraplarının servis edildiği harika bir yer burası.

Skadarlija belgrad

belgradda gezilecek yerler

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.