Venedik’te Yapılacak Şeyler

Romantizmin sembolü, dar sokakları ile ve gondolları ile ünlü olan sular içindeki mucizevi şehir Venedik. Bence herkes Venedik’i görmeli ve tecrübe etmelidir. Venedik her ne kadar göreceli bir güzelliğe sahip olsa da gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Venedik’te yapılacaklar aslında birbirinden keyifli bir çok aktiviteden ibaret. Vendik denilince akla elbetteki hemen gondollar gelir. Venedik’e gitmişken meşhur Venedik gondol gezisi yapmadan sakın dönmeyin.

muhteşem venedik gondol gezisi

Eğer kısıtlı bir bütçe ile tatil yapıyorsanız gondol turu fiyatları size biraz pahalı gelebilir. Burada da girişkenliğinizi konuşturun ve bir çok turistin yaptığı şeyi yapın. Yani gondol turu için etrafa bakınan turistleri hemen yakalayın ve ortak bir tur yapmayı teklif edin. Gondollar 6 kişi alıyor. Normalde tek başınıza vereceğiniz fiyatı 6 kişi bölüşerek verdiğinizde çok daha makul olacaktır, çok da keyifli olacaktır.

venedikte gondol turu - venedikte yapılacak şeyler

Bu arada gondolcularla pazarlık etmeyi unutmayın. Bazı gondolcular tur sırasında özel İtalyan şarabı ikram ediyorlar. Bu şarap belkide ülkenizde en iyi dediğiniz şaraptan bile çok daha lezzetli.

Bu muhteşem ve son derece keyifli gondol turunda bol bol fotoğraf çektirin ve gondolun girdiği o daracık sokaklarda yankılanan gondolcu sesleri ile beraber kanal kenarındaki güzel evleri ve otelleri inceleyin. Bu arada eğer şanslıysanız gondolcu size muhteşem bir klasik müzik ziyafeti de verebilir. İşte o zaman yaşayacağınız keyfi tarif edemeyeceksiniz.

Gondol gezisinden sonra Venedik’in o daracık sokaklarını keşfedin derim. Dar ama kasvetli olmayan sokaklarını. Elbetteki meşhur Venedik köprülerini atlamayın sakın. Ahlar köprüsünü şöyle bir inceleyip hüzne dalın.

venedik ahlar köprüsü - venedikte yapılacak şeyler

Rialto köprüsü Venedik’te yer alan en önemli yapılardan biridir. Bu köprüye gidin ve burada oldukça uzun bir zaman harcayın. Köprü üzerinde hediyelik eşya satan dükkanları gezin. Bol bol fotoğraf çektirin.

venedik rialto köprüs - venedikte yapılacaklar

Venedik büyük kanalı keşfedin, kanal etrafında yer alan meşhur Venedik saraylarını gezmeyi ve incelemeyi sakın atlamayın. Venedik Fondaco dei turchi yani diğer adı ile Venedik Türk sarayına giderek tarihte uzun zaman Türkler tarafından kullanılan bu sarayı ve kendi tarihinizi yakından keşfedin.

venedik büyük kanal - venedikte gezip görülecek yerler

Venedik Fondaco dei turchi - venedik türk sarayı

Venedik Palazzo ducale sarayına giderek gotik mimarinin eşsiz güzelliğini seyredebilirsiniz.

venedik Palazzo Ducale sarayı - venedikte gezilecek saraylar

Süslü ve gösterişli bir saray arıyorsanız da Venedik Ca’ d’Oro sarayına gidebilir ve onun altın görünümündeki dış cephesini yakından inceleyebilirsiniz. .Bu saraylar hakkında Venedik’te gezilecek yerler yazısında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

venedik Ca 'd'Oro sarayı - venedikte yapılacaklar

Avrupa tatillerinin şüphesiz vazgeçilmez yapılarından biri de kiliseler, katedraller ve bazilikalardır. Venedik’te de bol miktarda gezebileceğiniz önemli ve tarihi değeri olan bazilikalar vardır. Bunların başında Venedik san marco bazilikası gelir. Elbetteki Venedik’in sembolü olmuş bu bazilikayı gezmek istersiniz. Eğer vaktiniz olursa bazilikanın tepesine çıkıp buradan san marco meydanını havadan keşfedebilirsiniz.

Venedik san marco basilikası - venedikte gezilecek bazilikalar

Yüksekliği ile şaşırtan Aziz markın çan kulesini sakın unutmayın. Zaten unutmanız da imkansız çünkü, Venedik’te yer alan en yüksek yapı kendisi.

Aziz markın çan kulesi - venedikte yapılacaklar

Bir veba kilisesi olan Venedik santa maria della salute bazilikasını görmeyi de atlamayın derim. Eğer müze ve akademi gezmeyi sevenlerdenseniz Venedik’te yer alan müzeler için buraya tıklayabilirsiniz.

venedik santa maria della salute basilikası - venedikte yer alan önemli yapılar

Roma ve Floransa tatili yaptıysanız ya da yapacaksanız yazılarımda Roma ve Floransa ile ilgili hep onların güzel meydanlarından bahsettiğimi biliyorsunuzdur. Aynı durum Venedik için de geçerli. Venedik’in meşhur meydanı olan san marco meydanında bolca vakit geçirmeyi sakın atlamayın.

venedik san marco meydanı - venedik güvercinleri - venedikte yapılacaklar

Meydanda yer alan birbirinden güzel kafe ve rastaurantlarda güzel müzik ve muhteşem san marco manzarası eşliğinde bir kahve içebilir yada yemek yiyebilirsiniz. Bu arada meydanın gerçek evsahipleri olan güvercinlerle fotoğraf çektirmeyi unutmayın. En az san marco bazilikası kadar meşhurdur bu güvercinler.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.