Venedik’te Alışveriş

Venedik’ten neler alınabilir

Venedik aslında alışveriş için çok da uygun bir şehir değildir. Özellikle belirli bir bütçe ile Venedik tatili yapıyorsanız tahminen Venedik size oldukça pahalı gelebilir. Bunun nedeni şehir sularla kaplı bir adada yer aldığı için ticaretini deniz yoluyla yapmak zorunda olmasıdır. Bu da beraberinde belli bir pahalılığı getirir.

gerçek venedik maskesi

Venedik tatilinde hiç şüphesiz tamamen buraya has olan Venedik maskelerinden satın almanızı öneririm. Çünkü maskeler tamamen Venedik’i sembolize eder ve evinize gittiğinizde seyahatinize dair en güzel hediyeliklerden biridir.

Ancak maske almaya karar verdiniz ve maske satan dükkanları gezmeye başladığınızda kafanız oldukça karışacak. Çünkü sizi iki tip maske bekliyor. Biri porselen maskeler diğeri ise normal plastik malzemeden yapılan maskeler. Bunlar duvara asmak için alabileceğiniz hediyelik maskeler. İki maske arasındaki fark ise fiyat ve kalitesinde.

Porselen Venedik maskeleri

Öncelikle tamamen İtalyan işi olsun ve Venedik tarzı bir maske olsun diyorsanız bu maskelerden tercih etmelisiniz. Çünkü porselen maskeleri İtalyanlar elleri ile yani tamamen el işçiliği ile yapıyorlar. Maskenin içinde küçük bir mühür göreceksiniz. Bu mühürde İtalyan bayrağı ve İtalyan üretimi olduğunu gösteren bir yazı göreceksiniz. Eğer gerçek İtalyan el işi gerçek bir Venedik maskesi istiyorsanız içinde İtalyan el yapımı mühürü olan maskelerden tercih etmelisiniz.

venedikte alışveriş - venedikten neler alınabilir

Diğer maske türü ise porselen olmayan ve farklı malzemelerden yapılan ve Çin üretimi olan maskeler. Bunlar fiyat olarak İtalyan üretimi maskelerden çok daha ucuz. Bunlar el yapımı değil tamamen fabrikasyon ürünler.

Gitmişken eğer bütçeniz de el verirse İtalyan yapımı maskelerden almanızı tavsiye ederim. Bunun yanında murano işi cam ürünleri Venedik’te çok meşhur. Eğer murano adasına geçmeyecekseniz Venedik’ten bu cam ürünlerini satın alabilir ve şık hediyelikler oluşturabilirsiniz.

venedik murano işi cam ürünler - venedikte alışveriş

Venedik’te yer alan mağazalar size fiyat olarak çok uygun gelmeyebilir. Eğer çanta ya da benzeri bir alışverişe girmek istiyorsanız Venedik’te her adım başı olan siyahi renkli sokak satıcılarının ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ciddi bir pazarlıkla çok ucuz fiyatlara buradan çanta, gözlük vs. gibi ürünler satın alabilirsiniz.

venedikte-ucuz-alışveriş

Venedik’in sembolü olan küçük gondol maketleri, ya da kiliselerinin maketlerinden alabilirsiniz. Bu arada rialto köprüsünün üzerinde bolca hediyelik satan dükkan yer almaktadır. Burada uzunca gezip dükkanlarda neler satıldığı ile ilgili fikir edinebilir ve küçük hediyelikler alabilirsiniz.

Bu arada vapurettodan inince sizi bir sürü sokak satıcısı karşılayacak. Bunlar pazar yeri gibi o bölgede tezgah açmış ve bir çoğu İtalyan olmayan göçmen satıcılar. Bunlardan da küçük Venedik’e has hediyelikler, çantalar ya da tişörtler satın alabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.