St. Petersburg’a Ulaşım

Tatile giderken gidilecek olan yerin ulaşımı ve oraya nasıl ulaşışlabilinecek konusu en önemli detaylardandır. St. Petersburg’a ulaşım da bunlardan biridir. Bu şehri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız hem şehir içinde yapacağınız ulaşım hakkında bilgi sahibi olmalısınız hem de şehre nasıl ulaşacağınız hakkında. Gelelim bu şehre nasıl ulaşacağınıza. Şehrin ortasında bir hava alanı yok. Bir çok ülkede olduğu gibi hava alanı şehrin biraz dışında kalıyor.

St. Petersburg'a Ulaşım

Ancak hava alanı şehir dışında diye endişelenmeyin çünkü mesafe oldukça yakın. St. Petersburg havaalanı Thy  uçaklarının da kullandığı hava alanı pulkova şehrinde yer alıyor. St. Petersburg Airport olarak isimlendirilen bu hava alanı ile St. petersburg şehrinin mesafesi 14 km. Dünyanın bir çok yerinden uçak firmaları bu hava alanını kullanıyor. Aslına bakarsanız St. petersburg’u dünya ile bağlayan tek bağlantı burası diyebiliriz.

St. petersburg şehir içi ulaşım

Havaalnının içinde 2 adet terminal yer alıyor ve terminaller içinde dış hat uçuşları 2. Terminalden yapılıyor. Hava alanından şehre ulaşımınızı ise ring yapan otobüslerle de yapabilirsiniz taksi ile de. Ancak taksi kullanacaksanız önerim gideceğiniz yeri önceden söyleyip pazarlık yapmanız. Biz ulaşımımızı hava alanı içinde yer alan bir deskten yaptık shuttle gibi bir servisti ve çok memnun kaldık. Siz de bu alternatifi değerlendirebilirsiniz. Bu arada St. Petersburg İstanbul arası 3,5 saat sürüyor.

St. Petersburg havaalanı

Gelelim St. Petersburg şehir içinde ulaşım konusuna. Küçük ve derli toplu bir şehir olduğu için bizi çok zorlamadı. Genelde metro kullandık. Çünkü metrosu oldukça gelişmiş ve pek çok noktaya da rahatlıkla ulaşımınızı sağlıyor. Kötü ve bakımsız bir metrosu olsa da dış görüntü sizi yanıltmasın işinizi kesinlikle çok kolaylaştıracaktır. Bu arada metro ile ilgili size bir detay vereyim. Metronun içinde yürürken fotoğraf çekme ve çektirme isteği yaşayacaksınız. Çünkü metronun içi ve özellikle duvarları çok hoş şekilde tasarlanmış. Adeta bir tarihi eseri andırıyor. Metro adeta tüm St. petersburg hatlarını dolaşıyor. Otobüsler ve diğer toplu taşıma araçları da var. Ancak şehirde zaman zaman trafik ve aksamalar yaşanıyor. Bu nedenle metro aslında toplu taşımada en mantıklısı.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.