Prag Karl köprüsü Hakkında Bilgi

Prag Karl köprüsü Hakkında Bilgi

Orjinal adı prag charles bridge olan karl köprüsü Prag’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan oldukça güzel bir yapıdır. Karl köprüsü Prag’da yer alan en eski köprüdür. Köprü vitava nehrini ikiye böler. Karl köprüsünde 16 adet sütün bulunmaktadır.

Prak’ı görmek için gelen turistlerin neredeyse tamamının çok beğendiği karl köprüsü gotik tarzda yapılmış gerçekten oldukça güzel ve gezmesi keyif verici bir köprüdür. Bu köprüye özellikle bir de akşam gitmenizi öneririm. Çünkü köprüde akşamları yürüyüş yapmak gerçekten çok keyiflidir. Ayrıca eşsiz fotoğraflar için de mükemmel bir seçimdir.

Prag Karl köprüsü Hakkında Bilgi

Prag Karl köprüsünün Hikayesi

Karl köprüsünün bugün bulunduğu yerde 10. Yüzyılda tahtadan basit bir köprü bulunmaktaymış. Ancak zaman içerisinde köprü yıpranmaya başlamış ve en son oluşan seller köprüyü iyice kullanılamaz hale getirmiş. Bundan ötürü kral Vladislav tarafından 1170 yılında bu tahta köprü yıkılarak yerine taş bir köprü inşa edilmiş. Ancak şehirde ardı ardına oluşan seller bu köprüye de zarar vermiş ve köprü 1342 yılında bir sel sonrası tamamen yıkılmış. 14. Yüzyılda Charles tarafından aynı yere bugünkü karl köprüsü inşa edilmiş. Köprü 515 metre uzunluğunda ve 9,5 metre genişliğinde yapılmış. Bu köprü de oluşan pek çok selde ciddi zaralar görmüş.

Prag Karl köprüsünün Hikayesi

Prag Karl köprüsünün üzerindeki heykeller

Prag karl köprüsünün hem giriş hem de çıkışında kuleler vardır. Köprü üzerinde ise 30 adet heykel vardır. Köprüyü gezmeye gittiğinizde bu heykelleri çok beğeneceksiniz. Heykellerin her biri birbirinden güzel ve farklıdır. En ünlüsü ise aziz John Nepomuk heykelidir. Heykellerin önünde birbirinden farklı ve güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Prag Karl köprüsünün üzerindeki heykeller

Prag’da yer alan yapılar arasında en güzellerinden biri olan karl köprüsüne turistlerin ilgisi çok yoğun. Bu nedenle köprüyü görmeye gittiğinizde kalabalık turist toplulukları yüzünden köprünün tadını tam çıkaramayabilirsiniz. Bu nedenle bu tarihi ve eşsiz köprüyü gezmek için size turistlerin pek yoğun olmayacakları saatleri seçmenizi öneririm.

Eğer Prag tatili için bahar ve yaz aylarını seçtiyseniz köprü üzerinde konumlanmış ressamlar, hediyelik eşya satıcıları ve müzik kutusu satıcıları size ayrı bir keyif verecektir. Köprünün kendi güzelliğinin yanında o güzel manzarasının da tadını çıkarmayı sakın atlamayın. Köprünün araç trafiğine de kapalı olması gezi keyfinize keyif katacaktır.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.