Prag Gezi Rehberi

Prag Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa’da görülecek şehirler arasında ilk sıralarda gelen Prag büyülü bir şehirdir. Prag’da yaşayan insanların soğukluklarına intamışçasına bu şehir sizi adeta çeker.

Orta Avrupa’nın incisi ve kalbi olarak anılan bu masal şehir Çekoslovakya’nın başkentidir. Prag gerçek bir ortaçağ şehridir. Bir çok yapısı çok eskilerden günümüze kadar hiç bozulmadan gelmiştir. Tarihini bu denli iyi koruyan şehirde mimari güzellikleri ile meşhur pek çok yapı, saray ve kilise göreceksiniz. Şehirde gezilecek yerlerin yanında yapabileceğiniz pek çok da aktivite yer almaktadır. Her yıl dünyanın pek çok yerinden yoğun bir turist kalabalığına ev sahipliği yapan Prag Türkiye’de de en popüler seyahat yerleri arasındadır.

Prag'a kaç günlüğüne gidilmeli - prag resimleri

Prag’da yer alan pek çok yapı Unesco tarafından dünya tarih mirası listesine eklenmiştir. Eğer tatil için tercihinizi Prag’tan yana yaptıysanız gittiğinizde sizi masallardan fırlamış bir şehrin karşılayacağını bilmenizde fayda var.

Şehrin diğer bir özelliği ise ağustosta bile bardaktan boşalırcasına yapan yağmurları. Prag bulunduğu konum nedeni ile fazla sıcaklara sahip bir şehir değildir. Prag bu denli güzel bir şehir olmasının yanında hep kasvetli bir havaya sahiptir. Bitmek tükenmek bilmeyen yağmurları bu şehri görmeye gelen turistlere zaman zaman zor anlar yaşatabilir.

Prag’da yer alan yapıların çoğu gotik mimari tarzda eserlerdir. Bunun yanında barok mimarisini de burada bolca görürsünüz. Köprüleri de meşhur ve güzeldir. Vita nehri etrafında konumlanan bu şehirde geceler ise ayrı bir keyiflidir.

Şehir güzel olmasına çok güzeldir ancak şehirde yaşayan çek insanları biraz sinirinizi bozabilir. İçlerinde çok uyumlu ve turistleri sevenler varken bir çoğu ise pek turist sevmez ve bir miktar agresif insanlardır. Aslında bu biraz şans. Çok sempatik bir çek insanına denk gelebilirsiniz ya da son derece sevimsizine de denk gelebilirsiniz.

Prag Hakkında Genel Bilgiler

Prag’a kaç günlüğüne gidilmeli?

Prag seyahati için en az üç gününüzü bu şehre ayırın derim. Hatta eğer mümkünse daha da fazla ayırabilirsiniz. Çünkü şehirde gezilecek yapı çok fazla. Hızlı bir turla üç günde bir çoğunu gezebilirsiniz. Ancak rahat rahat ve biraz daha yavaş davranarak gezecekseniz üç günden daha fazla zaman ayırmanızda fayda var.

Prag vizesi

Prag bir avrupa ülkesi olduğu için diğer avrupa ülkeleri gibi schengen vizesi almanız yeterli bu şehir için. Ancak Prag diğer Avrupa ülkelerine nazaran biraz sorunlu. Vize almakta sıkıntı yaşamazsınız ama vize süresinde sorun yaşarsınız. Çünkü çekler genelde 1 haftalık kısa süreler ya da şehirlerinde kalacağınız kadar bir zaman dilimi şeklide yani kısa süreli vize veriyorlar. Bunun yanında diğer Avrupa ülkelerinden vize alıp bu şehre gitmek istediğinizde her zaman olmasa da sorun yaratabilen yapıları var. Eğer mecbur kalmazsanız Prag seyahatiniz için Çeklerin kendisinden vize almanızı öneririm.

Prag’da gezilecek yerler

Prag’da gezip görmek isteyeceğiniz bir çok önemi yapının yanında görmeden dönmeyin denilebilecek bazı yapılar da vardır. Prag’da gezilecek yerler yazılarımızı okumanızı öneririm. Prag’da gezilecek yerler yazılarımıza ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Prag’da gezilecek yerler 1. Bölüm

Prag’da gezilecek yerler 2. Bölüm

Prag’ın iklimi ise biraz sıkıntılıdır. Buraya kış aylarında gitmenizi pek önermem eğer soğuktan hoşlanmıyorsunuz. Ayrıca Prag’da kışın hava neredeyse öğlen saat 15:00 de kararır. Şehirde insanlar güneş ışığını neredeyse hiç göremeden yaşarlar. Aslında bu durum Praglılar arasında ciddi bir sağlık sorunu yaratmaktadır. Çünkü kış aylarında erkenden işe giden praglılar işeten çıktıklarında da karşılarında karanlık ve puslu bir hava görürler. Havanın aydınlık kalan süresi ise çok kısadır ve bu süreçte zaten insanlar işyerlerindedirler. Bundan ötürü de Prag’da yaşayan neredeyse herkesin bir psikologu vardır. Çünkü burada yaşayan insanların diğer insanlara oranla intihara daha meyilli olduğu saptanmıştır. Bunun nedeni de kış aylarında yeterince güneş ışığı görmeyen halk strese girer ve sonunda depresyon gibi ruh hastalıklarına yakalanır. Gittiğinizde Prag sokaklarında adım başı bir psikolog ya da psikiyatri tabelası görürsünüz. Burada kışlar çok soğuk ve yağışlı geçer. Yaz ve bahar ayları daha uygundur Prag ziyareti için. Prag iklimi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

prag gezi rehberi - Prag'ın iklimi

Prag’da yapılacak şeyler konusunda ise bunları yapmadan ülkenize dönmeyin deriz. Prag’da yapılacak şeyler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Prag alışveriş anlamında çok beklentilerle gitmemeniz gereken bir şehir. Ancak gene de farklı ve değişik ürünler ya da hediyelikler bulabilirsiniz. Prag’da alışveriş hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag’da ulaşım ise size fazla sıkıntı yaratmayacaktır. Yıl boyunca sürekli yoğun bir turist akınına uğrayan bu şehirde ulaşım oldukça kolaydır. Prag’da ulaşım hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Prag yemek konusunda aslında komşu ülkelerin çok etkisindedir. Yakınında ve etrafında bulunan Avusturya ve Macaristan’ın meşhur yemekleri burada da oldukça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanında kendi mutfakları da son derece zengindir. Prag’da yeme içme konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

prag gezi rehberi - pragda yemek alışkanlıkları

Prag konaklama konusunda da sizi fazla sıkıntıyı sokacak bir şehir değildir. Hatta pek çok Avrupa şehrine oranla Prag oldukça ucuzdur. Prag’da konaklama hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.