Pasaport Ücretleri Nedir?

Yurt dışı seyahati yapanların en çok sordukları soruların başını pasaport ücretleri nedir çekiyor. Pasaportunuz yoksa ve yurt dışı tatili planlıyorsanız, yurt dışına çıkmanız için en gerekli olan pasaportu almanızda ödemeniz gereken meblağ ile ilgili bu yazımızı kesinlikle okumanızı öneririz. Çünkü bazı değişimler ve bazı detaylar maalesef siz pasaport almaya gittiğinizde size söylenmiyebiliyor.

Pasaport Ücretleri Nedir

Umimi pasaport ( Bordo pasaport )

Sıradan vatandaşların kullandığı pasaport rengidir. Bu pasaportun geçerlilik süresi ise farklı farklıdır.  Pasaport 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl ve 10 yıllık olarak alınabilir. Bordo pasaport ücretleri konusunda ise bu pasaportu alırken harç bedeli ve defter bedeli ödüyorsunuz. Almak için ise epasaport.gov.tr internet adresinden önce randevu alınarak il ve ilçe emniyet müdürlüklerine başvuru yapıyorsunuz.

Ücretsiz bordo pasaport almanın şartları

Gelelim ücretsiz bordo pasaport almanın şartlarına. Aslında bu pasaporta öğrenci pasaportu da denir. Bu pasaportu alabilecekler, Türkiye’de yer alan üniversitelerdeki öğretim görevlileri ile öğrencileri, öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel, eğitim gibi bir etkinlik amacı ile yurt dışına çıkışları halinde  ilgili üniversitelerinden alacakları ve ilgili vergi dairesi başkanlığı’na onaylatmaları gereken “harçsız pasaport talep yazısı” ile başvurmaları halinde belirtilen süre kadar harçsız pasaport alma hakları oluşur. Bu pasaport turistik gezi amaçlı gidenlere verilmiyor. Sadece öğrenim ve eğitim amaçlı verilen bir pasaport.

Bordo pasaport ücretleri

Harçsız öğrenci pasaportu

Gelelim tüm öğrencileri ve o öğrencilerin anne babalarını ilgilendiren harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır sorusuna. 10 şubat 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlandı ve bu kanun kesinleşti. Yani 25 yaşın altındaki tüm öğrencilerin artık pasaport için ücret ödemelerine gerek kalmadığı açıklandı. Sadece defter bedeli ödeyerek alınan bu pasaport 26’sından gün almayan öğrencilere veriliyor. Gelelim bu pasaportun kendi içindeki türlerine.

harçsız öğrenci pasaportu nasıl alınır

18 yaşından küçük öğrencilere bu pasaport en fazla 5 yıllık veriliyor.

18 yaşından büyükler ise kalan öğretim yılı süresince ya da 25 yaşına kadar bir süre için alabiliyorlar.

Yurt dışında eğitim gören Türk vatandaşı öğrenciler de bu pasaporttan alabiliyorlar.

Bu pasaportu alabilmeniz için öğrenci belgesi gerekiyor. Ödeyeceğiniz ücret ise sadece defter bedeli oluyor. Pasaportun 2016 yılındaki defter bedeli 82.50 tl.

Yeşil pasaport ücretleri

Hususi pasaport ( Yeşil pasaport alma bedeli )

Bu pasaport ise devlet görevlilerine verilen bir pasaport türüdür. Üst düzey, kıdemli devlet memurlarına ve derecesine göre belediye başkanlarına verilir. Hususi pasaport sahibi olan kişinin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu 25 yaş altı çocuklarına da aynı şekilde yeşil pasaport verilir. Yeşil pasaport ücretleri olarak ise bu pasaport için sadece defter bedeli ödenir. Harç bedeli ödenmez.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.