Floransa’da Ulaşım

Floransa’da Ulaşım

Floransa’ya uçakla ulaşım

Floransa’da yer alan hava alanı şehre sadece 5 km uzaklıktadır. Amerigo Vespucci ismindeki bu hava alanına uluslar arası uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ancak şehirde en sık kullanılan hava alanı pisada yer alan Galileo Gelilei hava alanıdır.

Floransa’dan diğer İtalya şehirlerine trenle ulaşım

Galileo Gelilei hava alanından Floransa şehir merkezine trenle ya da otobüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Floransa ya gittiğinizde İtalya’nın diğer güzel şehirlerini de trenle görmeye gidebilirsiniz. Frenze Santa Maria Novella da yer alan bu trenle Floransa Roma arası 1,5 saat sürmektedir. Floransa Milano arası ise 3 saat sürmektedir.

Floransa’da toplu taşıma

Floransa’da bir metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine otobüslerle toplu taşıma yaygın olarak kullanılmaktadır. Metro hatları olmadığı için otobüsler şehir içi ve şehir dışı her yere rahatça ulaşmanızı sağlarlar.

Şehrin dar sokakları ise büyük otobüsler için sıkıntı yarattığından bu sokaklar için ekolojik otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüsler normalden daha küçük oldukları için tam bir orta çağ şehri olan Floransa’nın bu küçük ve dar sokaklarında çok daha rahat hareket etmektedirler.

floransanın ekolojik otobüsleri - floransada ulaşım

Floransa da taksi

Şehirde kolay bir taksi ağı vardır. Bir çok noktasında kolaylıkla taksi bulabilirsiniz. Ancak taksilerin çalışma sistemi biraz farklıdır. Floransa da taksiler bagaj için ekstra ücret alırlar. Ayrıca taksi tarifeleri gündüz, gece ve hafta sonu olmak üzere üç farklı şekildedir.

floransada taksiler - floransada ulaşım

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.