Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir balmumu müzesine nasıl gidilir?

Eskişehir’de gezilecek ve kesinlikle görmenizi önerebileceğim diğer bir yer Eskişehir balmumu müzesi. Eğer daha önce madame tussauds müzelerinden herhangi birine gittiyseniz balmumu müzelerindeki mantığı biliyorsunuzdur. Tanınmış kişilerin birebir boyutlarındaki balmumu heykellerinin sergilendiği eğlenceli müzelerdir. Ancak elbette madame tussauds müzesi ile Eskişehir balmumu müzesini bir tutmuyorum İkisi oldukça farklı ve karşılaştırılamazlar dürüst olmak gerekirse. Ancak bence çok eğlenceli ve kesinlikle farklı bir deneyim yaratmışlar.

Eskişehir Balmumu Müzesi

Londra ve Amerika’da yer alan madame tussauds müzeleri genelde oldukça büyüktür ve heykeller çok gerçekçidir. Eskişehir balmumu müzesi bir miktar küçük. Ancak heykeller son derece başarılı. Kesinlikle gezmesi çok keyifli. Genelde müzede yer alan heykeller bizden tanıdık simalar. Sanat, spor, politika, basın ve tiyatro dünyasının tanınmış isimlerinin birebir heykelleri. Müzenin starı ise elbette Mustafa Kemal Atatürk heykelleri oluyor. Sadece onun heykelleri için bile gitmeye değer. Onun gerçek boyu, kilosu ve göz rengini yakından inceleme şansı yakalıyorsunuz. Sadece Atatürk değil, Atatürk’ün ailesi ve silah arkadaşlarının da heykelleri var.

Eskişehir balmumu müzesinde kimlerin heykelleri var?

Dediğim gibi müzenin starı Atatürk. Girer girmez sizi Atatürk heykelleri karşılıyor. Fakat Atatürk heykelleri camekan içinde muhafaza ediliyor. Ailesi de aynı şekilde. Sadece tek bir odada camekansız heykeli var ve birebir boyutlarda olduğundan yanına gidip onu iyice inceleme şansı yakalıyorsunuz. Müzede bir çok heykelle beraber resim çekilmenize izin verirlerken Atatürk’ün bu heykeli ile resim çekilmenize kesinlikle izin vermiyorlar. Çok küçük bir ücret karşılığı kendileri çekiyorlar. Sonuçta hem müzeye bir miktar katkınız oluyor hem de Atatürk’ün birebir boyutundaki heykeli ile beraber harika bir fotoğrafınız oluyor.

Ünlü isimlerin heykelleri çok ilgi görüyor gene. Bunlardan hatırladıklarım Barış manço, Orhan gencebay, Beyazıt öztürk, İbrahim tatlıses, Nasrettin hoca, Angelina jolie, Brad pitt, Müşfik kenter, Yıldız kenter, Nükhet duru, Adile naşit, Kemal sunal, Şener şen, Cüneyt arkın ve osmanlı padişahları.  Bunun yanında gelmiş geçmiş pek çok başbakan ve cumhurbaşkanı ile pek çok politikacının da heykelleri var. Politikacıların da resimlerini çekmenize izin vermiyorlar. Aynı şekilde küçük bir ücret karşılığı desteklediğiniz politikacınızın yanına gidip beraber resim çekilebiliyorsunuz. Daha pek çok heykel var hatırlayamadığım.

IMG_4520

Eskişehir balmumu müzesi hangi günler açık?

Eğer Eskişehir seyahati planlıyorsanız, Eskişehir balmumu müzesi hangi günler açık kesinlikle bilmeniz gerekir. Bu şehri gezmek için pazartesi gününü sakın tercih etmeyin. Çünkü şehirdeki tüm müzeler, gezilecek yerler ve parklar pazartesi günleri tatil. Balmumu müzesi de aynı şekilde pazartesi günü kapalı.

Eskişehir balmumu müzesine nasıl gidilir?

Bu şehirde gezilecek çok nokta var. Sorulan soruların başında ise Eskişehir balmumu müzesine nasıl gidilir? sorusu var. Eskişehir çok fazla büyük bir şehir değil ve dolayısıyla bir yerden bir yere gitmek çok da zor değil. Balmumu müzesi ise şehirde merkezde yer alıyor. Konum olarak odun pazarına yakın bir yerde. Bu nedenle size önerim odun pazarını gezmeye gittiğinizde aynı gün müzeyi de gezebilirsiniz. Müzede çektiğimiz resimleri görmek için galeriyi tıklayabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.