Barcelona Casa Mila (La pedrara)

Barcelona Casa Mila Hakkında Detaylı Bilgi

Casa mila sagrada familia kilisesinden sonra Barcelona’da yer alan ve Gaudi’ye ait eserler arasında en ünlü ikinci binadır. Tamamen doğal taşlardan inşa edildiği için belli bir rengi yoktur. Yapının 2 tane avlusu yer almaktadır. Bu da binanın her alanının güneş ışığından sonuna kadar faydalanmasını sağlar.

barcelonada gezilecek yerler - Barcelona Casa Mila Hakkında Detaylı Bilgi

Casa Mila’nın en büyük özelliği ise çatısında yer alan bacalardır.  Casa Mila’nın çatısında yer alan bacalar sürrealist tarzında yapılmışlardır ve her bir baca özel olarak tasarlanmıştır. Bacaları bir sürü küçük heykele benzetebilirsiniz.

Barcelona Casa Mila'da yer alan bacalar

Sagrada familia kilisesinin inşasında Gaudi’nin canla başla çalıştığını hatta hayatını bu kilisenin yapımına adadığını önceki yazımızda anlatmıştık. İşte kendini adadığı sagrada familia kilisesinin yapımından önce tasarladığı son yapı casa miladır.

barcelonada-gezilecek-yapılar-Barcelona-Casa-Milanın-balkonları.jpg

Yapının içerisinde yer alan tüm odaların güneş ışığından sonuna kadar faydalanabilmesi için 2 adet avlusu yer almaktadır. Bu avluların biri yuvarlak diğeri ise oval şekildedir.

Yapının diğer bir özelliği ise balkonlarıdır. Balkonlara dışarıdan baktığınızda adeta bir dalgayı anımsatır. Yapının balkonları ise Josep Maria Jujol tarafından tasarlanmıştır ve demir kullanılarak yapılmıştır. Binaya yakından baktığınızda ön cephesinin bir mağarayı andırdığını fark edeceksiniz.

Barcelona Casa Mila'nın terası

Barcelona Casa Mila’nın içi

Binanın en son katını, çatısını ve çatı katını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca son katı gezerken 20. Yüzyılın başları hakkında da burada fazlaca fikre sahip olabilirsiniz. Yapıda yer alan odalar ise sanatsal tarzda tasarlanmıştır. Çatı kısmını gezerseniz burada Gaudi’nin fotoğraflarını, çalışmalarını ve binalarla ilgili yapmış olduğu çizimleri görebilirsiniz.

Bacaların yer aldığı çatı terası ise burayı gezmeye gelen herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Burada yer alan bacalar bir çok ziyaretçi tarafından farklı farklı nesnelere benzetilir durur. Bu arada casa milanın tepesinden eixample bölgesine ait muhteşem manzaranın da keyfini çıkarmayı unutmayın.

Barcelona Casa Milanın içi

Barcelona Casa Mila’ya giriş ücretli mi?

Casa Mila’yı ziyaret etmek için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Bunun yanında sesli rehber hizmetinden de faydalanabilirsiniz ama belli bir ücret karşılığında.

Barcelona Casa Milanın fotoğrafları

Barcelona Casa Mila’ya Ulaşım

Yapıya metro ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Metronun Diogonal durağı buraya en yakın duraktır. Passeig de Gracia da buraya yakın bir duraktır. Bu arada üstü açık turistik otobüslerle de yapıya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.