Amsterdam Şehir İçi Ulaşım

Son derece gelişmiş bir ulaşım şekline sahiptir Amsterdam şehir içi ulaşım ağı. Tramvay, metro, otobüs, bisiklet, taksi ve yürüyerek şehir içinde rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Oldukça küçük bir şehirdir Amsterdam. Bu yüzden de ulaşım konusunda sizi yormaz. Gitmek istediğiniz yere rahatlıkla yürüyerek gidebileceğiniz gibi diğer pek çok seçenekle de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım

Amsterdam’da şehir içi ulaşımı sağlayan firmanın adı GVB’dir. Amsterdam şehir içi ulaşım fiyatları pahalı ve sizi üzecek miktarlarda değildir. Şehir içinde kullanılması için OV- chipkaart isminde bir kart kullanılır. 3 çeşidi vardır bu kartın. Burada turistler için en uygun kart, kullan at şeklinde olan karttır. Bu kartta 4 ile 11 yaş arası çocuklar ise indirimlidir. 3 yaş altı için de ücretsizdir.

amsterdam metrosu

Şehir içi ulaşım şeklinde Amsterdam metrosu diğer seçenekler içinde en hızlı olanıdır. 4 tane metro hattı bulunan Amsterdam metrosunun bir kısmı yerin altından giderken bir kısmı da yerin üstünden gider. Metro eğer şehir merkezine uzak bir noktaya gitmeyi planlıyorsanız çok mantıklıdır. Çünkü yenilenen hatları ile şehir merkezine uzak noktalara fazlaca seferi vardır.

Diğer en sık tercih edilen şehir içi ulaşım şekli ise Amsterdam tramvayıdır. Şehirde 16 adet tramvay yolu bulunmaktadır. Amsterdam’da tramvay oldukça sık ve hızlıdır. Bindiğinizde ineceğiniz durağa geldiğinizde bir düğmeye basmanız gerekebilir. Binerken ise hangi kapının açılacağı bazı işaretlerle önceden gösterilir.

amsterdam tramvayı

Amsterdam’da otobüs ve taksiler de kullanılan diğer ulaşım araçlarından biridir. Son derece zengin bir otobüs ağı vardır. Küçük bir şehir olmasına rağmen toplu taşıması oldukça düzenli ve kolaydır. Ancak size her zaman otobüs yerine Amsterdam’da tramvayı öneririm. Çok daha hızlıdır. Otobüsleri tramvayın gitmediği noktalar için tercih edebilirsiniz.

Amsterdam’da bisiklet ise son derece yaygın bir ulaşım şeklidir. Halk zaten genelde bisiklet kullanır. Çünkü yollarında bisikletler için özel geniş alanlar vardır. Ancak burada bisikletliler de trafik kurallarına uymak zorundadırlar ve uyarlar da. Bu nedenle eğer Amsterdam’da bisiklet kiralamayı düşünüyorsanız bunu bilseniz iyi olur. Şehirde bisiklet kiralamak çok yaygındır. Sizde günlük ya da haftalık bisiklet kiralayabilirsiniz.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.